Poslanci prelomili veto prezidenta Kisku, schválili pozmenenú novelu o neprimeraných podmienkach

Andrej Kiska
Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Precizovanie aktuálnych ustanovení upravujúcich neprimerané podmienky, posilnenie postavenia kontrolórov a zefektívnenie kontroly zavedením samostatného kontrolného procesu definitívne prešlo parlamentom.

Poslanci NR SR totiž vo štvrtok opätovne schválili zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý vetoval prezident Andrej Kiska.

Jedinou podstatnou zmenou, oproti pôvodne schválenému zákonu z 5. februára 2019, je zmena účinnosti zákona z 1. apríla 2019 na 1. máj 2019. Pozmeňujúcim návrhom to presadila poslankyňa NR SR za SNS Eva Antošová.

Zvýhodnenie pri používaní typu obalu

Schválený zákon okrem spomínaných zmien zapracuje aj nové ustanovenia upravujúce neprimerané podmienky, zavedie generálnu klauzulu neprimeranej podmienky a umožní predkladať anonymné podnety upozorňujúce na možné porušenie zákona.

Zo zákona vyplýva tiež aplikácia ustanovení zákona aj v prípade, ak sa zmluvné vzťahy účastníkov obchodného vzťahu spravujú iným právnym poriadkom ako právnym poriadkom SR.

Zákon tiež zmierni sankcie za oneskorenú úhradu dodávateľskej faktúry zo strany obchodných reťazcov či vylúči odkladný účinok odvolania proti rozhodnutiam o uložení pokuty.

Prešli aj návrhy, aby sa zníženie kúpnej ceny v obchode vzťahovalo výlučne na tovar, ktorý sa aj reálne predá v akcii spotrebiteľovi, aby zníženie kúpnej ceny kvôli novým pravidlám bolo taktiež neprimeranou podmienkou v obchodných vzťahoch a aby zastúpenie slovenských potravín v reklamných letákoch bolo minimálne 50 %. Zaviedla sa aj nová neprimeraná podmienka, ktorou je zvýhodňovanie dodávateľa podmieňovaním používania určitého typu obalu.

Pripomienky prezidenta

Prezident Andrej Kiska vo svojich pripomienkach pri nepodpísaní tohto zákona navrhoval Národnej rade SR okrem posunutia účinnosti, ktoré poslanci schválili, vypustiť ustanovenia týkajúce sa povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch prinajmenšom 50 % slovenských výrobkov.

Taktiež žiadal vypustiť ustanovenia, ktoré k návrhu zákona pribudli v druhom čítaní ešte počas schvaľovania vo februári cez poslanecké pozmeňujúce návrhy a kritizoval ustanovenia, ktoré prikazujú obchodníkom zaplatiť pokutu okamžite a rušia odkladný účinok prípadného odvolania. Tieto pripomienky prezidenta poslanci NR SR vo štvrtok neschválili.

Negatívny dopad na dodávateľov

Zväz obchodu SR, Slovenské združenie pre značkové výrobky a Slovenská aliancia moderného obchodu videli v zákone o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami ešte viac úskalí ako prezident.

Uviedli to v otvorenom liste, ktorý zaslali poslancom NR SR pred prerokovaním v pléne. Obchodníci síce podľa svojich slov nespochybňujú samotný zmysel regulácie, no zákon v znení akom ho poslanci schválili aj druhýkrát, môže podľa nich negatívne dopadnúť nielen na obchodníkov, ale aj na dodávateľov a spotrebiteľov.

Naopak, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vyzvala poslancov pred rokovaním, aby zákon opätovne schválili v pôvodnom znení. Slovensko sa takýmto krokom podľa SPPK zaradí medzi tie európske krajiny, ktoré sa aj domácou legislatívou snažia obmedziť dominantný vplyv v obchode s potravinami na úkor domácich výrobcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky