Poslanci Smeru chcú oživiť zákon o strategických podnikoch

Poslanci rokovali o jazyku
Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Ľubomír Jahnátek počas rokovania 9. schôdze Národnej Rady SR. Bratislava, 9. december 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Poslanci Národnej rady SR za opozičnú stranu Smer-SD Ľubomír Jahnátek a Pavol Pavlis chcú vzkriesiť zákon o strategických podnikoch. Ten stratil účinnosť koncom minulého roka. “K predloženiu novely zákona nás viedli skutočnosti spojené s hospodárskou a finančnou krízou. Dnes ešte nikto z nás nemôže povedať, že svetová kríza pominula a jej dôsledky sú za nami. Zároveň v mnohých spoločnostiach má štát značné pohľadávky,“ zdôvodnili poslanci svoje kroky v návrhu novele zákona, ktorý už predložili do parlamentu. Na základe novely by mal zákon o strategických podmienkach platiť až do konca roka 2012.

Zákon o strategických podnikoch, na základe ktorého mal napríklad štát prednostné právo na kúpu strategickej spoločnosti, ktorá je v konkurze ponúknutá na predaj, stále považuje súčasné vedenie Ministerstva hospodárstva SR (MH) za deformačný a zlý. “Zákon o strategických podnikoch umožňuje neopodstatnene vysoký vplyv štátu v slobodnom trhovom prostredí. Štát by mal iba v nevyhnutnej miere zasahovať do podnikateľského prostredia. Ministerstvo neschvaľuje takéto násilné praktiky štátu v slobodnom trhovom prostredí a nedovolí štátu podnikateľské prostredie deformovať,“ reagovala na kroky opozičných poslancov pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová.

Rezort hospodárstva pod novým vedením nikdy neuvažoval o využití spomínaného zákona. “Neurobilo výnimku ani v prípade konkurzu Nováckych chemických závodov, ktorý bol podnetom na vznik tohto zákona. Zákon je nesystémový a negatívne ho vnímajú aj zahraniční investori,“ konštatovala Piršelová.

Zákon o strategických podnikoch označili podnikatelia už v čase jeho prijatia v roku 2009 ako jeden z najhorších zákonov predchádzajúcej vlády. “Nakoľko vytvoril priestor na výrazné zasahovanie do vlastníckych práv majiteľov súkromných spoločností. Pripadne predĺženie účinnosti by teda zrejme vzbudilo rovnakú nevôľu zo strany podnikateľov,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

Účelom zákona je podľa opozičných poslancov prijatie opatrení, ktoré majú zabrániť dôsledkom konkurzného konania predajom majetku obchodných spoločností, o ktorých vláda rozhodne, že majú pre štát strategický význam. Strategickým podnikom sa môže podľa novely zákona stať na základe rozhodnutia vládneho kabinetu spoločnosť, ktorá má viac ako 500 zamestnancov alebo významným spôsobom dodáva energiu, plyn, teplo, vodu, či rafinérske produkty. Na takýto strategický podnik bude mať štát predkupné právo. “Účelom predkupného práva je zabrániť predaju obchodnej spoločnosti „pod cenu“ a jednoznačný záväzok štátu, že strategická spoločnosť bude aj naďalej prevádzkovaná bez vážnych obmedzujúcich dôsledkov na produkciu a že zabezpečí, aby nedošlo k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov,“ uviedli poslanci. Cena strategického podniku v prípade realizácie predkupného práva by mala byť podľa novely určená znalcom z hodnoty všeobecnej podstaty strategickej spoločnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír JahnátekPavol PavlisRóbert Kičina