Poslanci sú bez imunity, majú však jednu výhodu

Parlament obklúčili ťažkoodenci
Polícia zadržala a na oddelenie predviedla jednu z organizátorov protestov Gorila Luciu Gallovú pre podozrenie zo spáchania priestupku neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa. Ako uviedol pre agentúru SITA bratislavský policajný hovorca František Peczár, spolu s ňou zadržala polícia a predviedla aj ďalších troch ľudí pre podozrenie zo spáchania rovnakého priestupku. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Poslanci oddnes nemajú trestnoprávnu imunitu, po novom sú nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie, a to aj po zániku ich poslaneckého mandátu.

Vyplýva to z návrhu novely Ústavy SR, ktorú v júli podporilo jednohlasne všetkých 144 prítomných poslancov a nadväzujúcej novely Trestného poriadku.

Istú výhodu v porovnaní s bežnými občanmi si zákonodarcovia predsa len ponechali – na ich vzatie do väzby bude potrebný súhlas parlamentu a na zadržanie v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. V opačnom prípade budú okamžite prepustení.

Sudcov sa zmena nedotkne a trestnoprávna imunita im zostáva v doterajšom rozsahu, na ich trestné stíhanie alebo vzatie do väzby dáva súhlas Ústavný súd SR.

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) predpokladá, že po dokreovaní Súdnej rady SR spolu so zástupcami Ústavného súdu SR a ministrom spravodlivosti dospejú ku konsenzu a pripravia aj návrh novely ústavy na zrušenie imunity sudcov.

Návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity podpísali predsedovia všetkých poslaneckých klubov. Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili už koncom predchádzajúceho volebného obdobia. Vláda Ivety Radičovej chcela zrušiť aj trestnoprávnu imunitu poslancov, proti vtedy ale bola strana Smer-SD.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Paška