Poslanec Marček bol opäť na spornej návšteve v Donecku, na oslavy ho pozval Pušilin

Peter Marček
Poslanec Peter Marček bol pozvaný na oslavy piateho výročia samozvanej Doneckej ľudovej republiky, Foto: www.facebook.com.

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Na oslavách piateho výročia samozvanej Doneckej ľudovej republiky bol aj nezaradený poslanec Národnej rady Peter Marček. Osobne túto cestu potvrdil pre portál WebNoviny.sk.

Sankcie voči Rusku nie sú na mieste

Ako uviedol, bol tam na pozvanie lídra republiky Denisa Pušilina, s ktorým sa zoznámil na ekonomickom fóre na Kryme. „Pozval ma, aby som sa na vlastné oči pozrel ako to v Doneckej republike v skutočnosti vyzerá.“

Na otázku či jeho návšteva nie je v rozpore so zahraničnou politikou a Európskej únie, ktorá neuznala Donecko ako samostatnú republiku, poslanec Marček povedal: „To že som poslancom NR SR ešte neznamená, že nemôžem mať vlastný názor a že sankcie voči Rusku nie sú na mieste.“

Nejde o prvú návštevu Marčeka v Donecku

Podľa jeho slov podobne ako Krym Donecká republika prešla demokratickým referendom a väčšina sa vyjadrila za pripojenie k Ruskej federácii. V prípade poslanca Marčeka nejde o prvú spornú návštevu. Napríklad v lete 2018 ako v druhej polovici apríla tohto roku navštívil Krym. O stanovisko sme požiadali Ministerstvo zahraničných veci.

Podľa lídra samozvanej Doneckej ľudovej republiky na oslavách 11.mája sa okrem Petra Marčeka zúčastnili aj delegácie Ruskej federácie, Republiky Krym, Baškortostanu, Republiky Južné Osetsko, Abcházska, Luganskej národnej republiky ale aj český poslanec Zdeněk Ondráček.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Marček
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky