Poslanec Marček žiada od prezidentskej kancelárie odpovede o stretnutí Kisku so Sorosom

Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Nezaradený poslanec NR SR Peter Marček žiada prezidentskú kanceláriu, aby ho na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám informovala o podrobnostiach stretnutia prezidenta SR Andreja Kisku s americkým finančníkom Georgeom Sorosom minulý týždeň v USA.

Marček v stredu oficiálne požiadal o zápis zo stretnutia. Ako povedal Marček pre agentúru SITA, zápis je podľa platného práva v Slovenskej republike povinný viesť každý subjekt, ktorý čo i len sčasti používa finančné prostriedky pochádzajúce z rozpočtovej kapitoly štátneho rozpočtu.

Otázky poslanca Marčeka

Marček okrem toho žiada odpovede na viaceré otázky. Zaujíma ho, kto a kedy požiadal o schôdzku alebo stretnutie, kedy a kde sa schôdzka uskutočnila a kto bol na schôdzke prítomný.

Poslanec chce vedieť, akou konkrétnou formou prišiel návrh na realizáciu schôdzky a ak to bola forma písomná, prosí o priloženie fotokópie. Marčeka tiež zaujíma, akou konkrétnou formou odišla odpoveď potvrdzujúca účasť na schôdzke.

Nezaradený poslanec žiada odpoveď aj na otázku, ktorá fyzická alebo právnická osoba schôdzku zorganizovala a čo bolo predmetom a obsahom rokovania.

„Vyjadril prezident Slovenskej republiky alebo prípadne osoba tvoriaca súčasť jeho sprievodu finančníkovi nejaké ubezpečenia, prísľuby, uistenia, záväzky, dohody alebo prehlásenia o názorovej zhode? Ako dlho trvalo stretnutie? Ktoré osoby zo slovenskej strany a ktoré osoby na strane pána Georga Sorosa sa schôdzky ešte zúčastnil,“ pýta sa Marček.

Kiska hovoril so Sorosom približne hodinu

Agentúra SITA v sobotu informovala, že prezident SR Andrej Kiska sa uplynulý týždeň stretol v USA aj s americkým finančníkom Georgeom Sorosom, ktorý sa narodil v Maďarsku. O čom rokovali nie je známe. Podľa informácií agentúry SITA stretnutie, ktoré potvrdili tri od seba nezávislé zdroje, trvalo približne hodinu.

Okrem prezidenta Kisku boli za slovenskú stranu na ňom prítomné aj ďalšie osoby. Prezidentská kancelária o stretnutí neinformovala napriek viacerým požiadavkám agentúry SITA. Prezident tento týždeň stretnutie so Sorosom potvrdil na sociálnej sieti.

Soros kedysi založil hedgeový fond, ktorý mu rýchlo vyniesol zisk. Podľa medializovaných informácií v roku 1992 pri menovej špekulácii, ktorá stála Britániu odchod z Európskeho mechanizmu výmenných kurzov, zarobil miliardu dolárov. Podozrievali ho aj z toho, že spustil ázijskú finančnú krízu v roku 1997, keď špekuloval s thajskou menou.

Posledné roky sa Soros venuje len filantropii. V Maďarsku vláda v lete proti jeho názorom na utečeneckú krízu spustila kampaň. Podporuje napríklad zmeny a vznik demokracie vo viacerých krajinách prostredníctvom niekoľkých nadácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaGeorge SorosPeter Marček
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky