Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Rajtár
Poslanec strany Sloboda a solidarita Jozef Rajtár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Rajtár odmietol vypovedať na súde, v kauze pozretia Kaliňákovho účtu požaduje verejný proces

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Poslanec Jozef Rajtár (SaS) bol v kauze obžaloby proti jeho asistentovi Filipovi Rybaničovi predvolaný na Okresný súd Bratislava V ako svedok, nakoniec však odmietol vypovedať.

Vzhľadom na to, ako absurdne tento súd prebieha, že Filipovi bolo odopreté právo na verejný proces a ďalšie skutočnosti, som využil svoje ústavné právo poslanca podľa článku 79 ústavy nevypovedať,“ uviedol pre médiá po skončení pojednávania. Sudkyňa to podľa Rajtára najskôr odmietla akceptovať, on však trval na svojom.

Odmieta tvrdenie Kaliňáka

Snažila sa ma pýtať na nejaké konkrétne skutočnosti, ktoré však sama nedefinovala,“ povedal. Zároveň Rajtár naďalej odmieta tvrdenie exministra vnútra Roberta Kaliňáka, že on sám inštruoval svojho asistenta k nahliadaniu do Kaliňákovho účtu. Podľa poslanca je povinnosťou každej banky vykonávať v prípade podozrivých prevodov kontrolu napríklad v rámci boja proti praniu špinavých peňazí alebo financovania terorizmu. Dodal, že celý proces vníma ako absurdný a umelo vykonštruovaný.

Súd zároveň konfrontoval výpovede dvoch znalcov, pričom jedného navrhovala prokuratúra a druhého obhajoba. Podľa obhajcu Filipa R. Mareka Paru zamerala obhajoba svoje dokazovanie na spochybnenie dôkazov, ktoré by preukázali predpoklady obžaloby. „Predovšetkým sme sa dnes snažili preukázať, aký postup by mal zvoliť prokurátor, pokiaľ si chce stáť za svojimi tvrdeniami. To znamená, on nastolil určitý predpoklad a tento musí preukázať formalizovanými úkonmi na určitej úrovni. A toto nesplnil,“ povedal Para. Dodal, že na nasledujúcom pojednávaní 19. júna súd ešte oboznámi s nejakými listinnými dôkazmi a nasledovať by mali záverečné reči.

Trestná sadzba tri roky až osem rokov väzenia

Asistent poslanca Jozefa Rajtára Filip Rybanič čelí obžalobe pre ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Rybanič si podľa obžaloby nezákonne pozrel v banke účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka. Podľa prokuratúry sa tým dopustil spomenutého skutku, a to závažnejším spôsobom, za ktorý hrozí trestná sadzba tri roky až osem rokov väzenia. Závažnejším spôsobom konania sa v tomto prípade rozumie „porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona„.

Obvinený predtým pracoval ako zamestnanec banky. Po jeho obvinení opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od iných prípadov, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci. Prípad sa na súde pre zachovanie bankového tajomstva pojednáva s vylúčením verejnosti.

Odporúčané články

Ohováranie by nemalo byť súčasťou Trestného zákona, tvrdí SaS a navrhuje zmenu Na základe podnetu poslanca Rajtára na Ladislava B. a Mariána K. začala polícia trestné stíhanie

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X