Poslankyňa Blahová zo SaS podala trestné oznámenie na komisárku Tomanovú

Natália Blahová
Poslankyňa Natália Blahová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 26. januára (WebNoviny.sk) – Komisárka pre deti Viera Tomanová opäť prerazila dno, uviedla na piatkovom brífingu pred budovou Generálnej prokuratúry SR poslankyňa Národnej rady SR za SaS Natália Blahová.

Dodala, že 12. januára zverejnila Tomanová tlačovú správu plnú klamlivých informácií, ktorou si chcela „vybavovať svoje politické účty“ s ňou, ako so svojou najhlasnejšou oponentkou a kritičkou.

„Zneužila však na to rodinu v kríze a najmä ich maloleté dieťa, ktoré identifikovala, čím sa stalo predmetom verejného záujmu, a závažným spôsobom tak poškodila jeho práva,“ povedala Blahová a uviedla, že dnes už nehovoríme len o morálnom a etickom zlyhaní komisárky pre deti.

„Dnes hovoríme o podozreniach zo spáchania trestných činov. Preto podávam trestné oznámenie týkajúce sa podozrení zo spáchania trestných činov zneužívanie právomoci verejného činiteľa, marenia úlohy verejným činiteľom, krivé obvinenie, ohováranie a neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi. Som presvedčená o tom, že komisárka pre deti Viera Tomanová zo svojho postu nie že nepomáha deťom a rodinám v kríze, ale naopak, škodí im,“ vyhlásila a podotkla, že Tomanová už dávno nemala byť komisárkou pre deti.

Nové dôkazy

S trestným oznámením Blahová čakala, lebo neustále pribúdali dôkazy, ktoré boli potrebné k tomu, aby trestné oznámenie bolo vypracované dôsledne.

Poslankyňa Blahová 16. januára vyzvala Tomanovú, aby odstúpila z funkcie pre jej vyhlásenia v súvislosti s kauzou týkajúcou sa boja o dieťa medzi slovenským otcom a ekvádorskou matkou.

Tomanová podľa Blahovej poskytla médiám nepravdivé informácie o jej úlohe v tejto kauze, v ktorej sa angažuje ako sociálna poradkyňa matky. „Toto amorálne a neodborné vstupovanie do citlivých prípadov ju absolútne diskvalifikuje z pozície komisára pre deti. Obeťami jej hlúpych politických výčinov sú deti,“ vyhlásila vtedy pred novinármi Blahová.

Toto konkrétne dieťa podľa Blahovej komisárka Tomanová identifikovala pred jej spolužiakmi a pred celou dedinou, čím ho veľmi poškodila. O kauze médiá informovala v tlačovej správe Tomanová. „Zviditeľnila ma komisárka Tomanová, jej politická ješitnosť a neschopnosť,“ vyhlásila Blahová.

Incident v dedine na Záhorí

Blahová novinárom popísala situáciu, ktorá sa stala v piatok v dedine na Záhorí. Ona sama tam prišla ako sprievod matky, ktorá ju požiadala o pomoc, pretože jej bývalý manžel jej podľa nej neoprávnene odopiera prístup k dcére.

Kým sa situácia nevyrieši, ekvádorská matka má určené návštevné dni, ktoré môže stráviť s dcérou, no otec ich nerešpektuje.

Keďže sa matka svojho exmanžela bojí, Blahovú sprevádzala jej asistentka a jej dvaja synovia. Blahová zdôraznila, že riaditeľka školy o ich príchode vedela a pustila ich do školy. „Týmto vyvraciam klamstvo komisárky Tomanovej, ktorá je pôvodkyňou tlačovej správy, podľa ktorej som akože unášala dieťa. Za nikoho sme sa nevydávali,“ vyhlásila.

Otec dieťa podľa Blahovej opäť odmietol dieťa odovzdať matke, situácia sa zdramatizovala a skončila sa trestným oznámením na otca a starého otca dievčatka za marenie súdneho rozhodnutia.

Reakcia úradu komisára pre deti

Podľa medializovaných informácií Úrad komisára pre deti obvinil ešte v piatok 12. januára Blahovú, že sa pokúsila o nezákonný výkon rozhodnutia, čím podľa Tomanovej prekročila právomoci verejného činiteľa.

Blahová podľa úradu sprevádzala matku maloletej na pôdu školy, spolu s údajnou sociálnou pracovníčkou a dvoma údajnými šoférmi. Riaditeľke školy tieto osoby podľa komisárky tvrdili, že sú zo sociálneho úradu a prišli po dieťa. Toto tvrdenie potvrdil otec dieťaťa, ktorý je zamestnancom školy v pozícii asistenta maloletej.

Úrad komisára pre deti okamžite kontaktoval príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, aby preveril situáciu a účasť pracovníčky úradu na výkone rozhodnutia. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny potvrdil, že o takejto udalosti nevie. Úrad komisára pre deti sa v tomto prípade aktívne angažuje a monitoruje dodržiavanie práv maloletej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Natália BlahováViera Tomanová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita