Posledná rozlúčka s Petrom Solanom bude v piatok 27.9.

Peter Solan
Peter Solan Foto: facebook.com/filmovyustav

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Posledná rozlúčka so slovenským režisérom Petrom Solanom bude v piatok 27. septembra o 13:00 v bratislavskom krematóriu.

Za filmársku obec sa so zosnulým filmárom prídu rozlúčiť režisér Martin Šulík či scenáristka a dramaturgička Dagmar Ditrichová. Posledná rozlúčka bude otvorená pre verejnosť.

Peter Solan zomrel vo veku 84 rokov v sobotu 21. septembra. Rodák z Banskej Bystrice svoju kariéru začínal v 50. rokoch minulého storočia v Bratislave, kde sa najprv venoval dokumentárnym filmom. Podľa vlastných slov však viac inklinoval k hranému filmu a tak v roku 1956 nakrútil snímku Čert nespí, na ktorej sa podieľal aj František Žáček. V roku 1959 nakrútil film s názvom Muž, ktorý sa nevrátil, ku ktorému napísal aj scenár. Jedným z jeho najznámejších diel je snímka Boxer a smrť (1962). Dej sa zameriava na vzťah trestanca a trestajúceho, ktorí sa v prostredí koncentračného tábora dostávajú do nevšednej pozície športových súperov. Okrem toho nakrútil aj snímky Tvár v okne (1963), Prípad Barnabáš Kos (1964), Kým sa skončí táto noc (1965), A sekať dobrotu… (1968), A pobežím až na kraj sveta (1979) či O sláve a tráve (1984).

Informácie agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Šulík