Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Znamka
Slovenská pošta vydá dve poštové známky s tematikou historických motocyklov Manet a JAWA. Foto: SITA/Slovenská pošta
16. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pošta vydá retro známky, ľuďom pripomenú historické motorky

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Dve poštové známky s tematikou historických motocyklov Manet a JAWA vydá vo štvrtok 17. apríla Slovenská pošta. Prvou z dvojice známok bude poštová známka „Technické pamiatky: Historické motocykle – Manet M90“ s nominálnou hodnotou 1,10 eura.

Druhou poštovou známkou, ktorá vychádza v rovnaký deň, je známka nominálnej hodnoty 1,25 eura s názvom „Technické pamiatky: Historické motocykle – Jawa 50/550 Pionier“. Známky aj obálky prvého dňa k nim vytlačila tlačiareň Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s., agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Stanislava Pondelová. Inaugurácia poštových známok sa uskutoční 17. apríla o 11:00 v kine Mier v Považskej Bystrici, v meste, kde oba motocykle vyrábali.

Znamka
Foto: SITA/Slovenská pošta

Povojnová motorka Manet

Motívom poštovej známky „Technické pamiatky: Historické motocykle – Manet M90“ je prvý česko-slovenský povojnový motocykel Manet M90. Vyrábali ho v Považských strojárňach od roku 1947 a bol prvým sériovo vyrábaným motorovým vozidlom na Slovensku.

Spolu so známkou vyjde obálka prvého dňa (FDC) s domicilom Považská Bystrica na pečiatke. Na FDC je stvárnený pohľad na nádrž motocyklu so sekvenčne posunutými riadidlami. Na pečiatke je logo „Manet“. Autorom výtvarných návrhov známky a FDC, ako aj FDC pečiatky je Marián Komáček. Rytcom poštovej známky a FDC je Ľubomír Žálec.

Stroj vyrábali na Považí

Motívom známky „Technické pamiatky: Historické motocykle – Jawa 50/550 Pionier“ je motocykel Jawa 50/550 Pionier, sériovo vyrábaný od apríla 1955 v Považských strojárňach. S poštovou známkou vyjde obálka prvého dňa (FDC) a domicilom mesta Považská Bystrica na pečiatke. Na FDC je reprodukovaný technický nákres motora. Na FDC pečiatke zase logo „JAWA“. Známku, ako aj obálku prvého dňa a pečiatku obálky prvého dňa navrhol Róbert Makar. Návrh ku známke vyryl Ľubomír Žálec.

Známková tvorba Slovenskej pošty získala počas posledných 20 rokov množstvo prestížnych ocenení. Ceny pošta podľa jej hovorkyne získala „najmä za známky zhotovené technikou oceľotlače, ktoré dokazujú vysokú kvalitu slovenskej známkovej tvorby.

Naposledy v konkurencii 70 krajín získala 4. miesto v súťaži o najkrajšiu známku sveta. V súťaži Grand Prix de l’exposition WIPA“ (Wiener Internationale Postverzeichnung Ausstellung), organizovanej vo Viedni, sa na 4. mieste umiestnil hárček poštovej známky Ochrana prírody: Národný park Nízke Tatry – Lomikameň pozmenený, Skalienka ležatá, ktorý SP, a. s., vydala v roku 2012″.

Odporúčané články

Slovenská pošta vydáva dve známky k olympiáde v Soči Pošta vydáva nové známky, motívom je umenie zo Slovenska

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...