Postup prezidenta Kisku pri vymenovaní sudcov otvoril podľa Kresáka ďalšie ústavné otázky

Peter Kresák
Poslanec Peter Kresák. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Vymenovanie iba troch nových ústavných sudcov z celkového počtu ôsmich zvolených v Národnej rade SR prezidentom Andrejom Kiskom otvorilo ďalšie ústavné otázky.

Pre agentúru SITA to uviedol poslanec NR SR Peter Kresák (Most-Híd), ktorý sa navyše domnieva, že takýto postup môže spôsobiť ústavný chaos.

Piati uchádzači u prezidenta na „čakačke“

Podľa Kresáka piati nevymenovaní uchádzači zostávajú v Kancelárii prezidenta na akejsi čakacej listine.

„Päť uchádzačov zostáva u prezidenta a teraz má Národná rada SR zvoliť ďalších desať? Ja si myslím, že prezident mal jednoducho vymenovať polovicu, pretože sa tým jeho postupom otvárajú ďalšie ústavné otázky. Na Ústavnom súde SR predsa zostáva neobsadených šesť miest, takže celkovo, ak má byť dvojnásobný počet uchádzačov, má parlament, pri akceptovaní piatich kandidátov na ‚čakacej listine‘, posunúť prezidentovi už len sedem mien,“ povedal Kresák.

Doterajšia zásada pri voľbe sudcov hovorila o tom, že zákonodarcovia zvolia dvojnásobný počet uchádzačov na neobsadené miesta, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Andrej Kiska vymenoval nového predsedu ústavného súdu, ktorým bude advokát Ivan Fiačan. Jeho zástupcom bude bývalý predseda Okresného súdu v Galante Ľuboš Szigeti. Trojicu menovaných uzatvára exekútor Peter Molnár.

Kandidáti musia spĺňať stanovené požiadavky

Parlament bude chýbajúcich sudcov voliť už po tretíkrát na májovej schôdzi. Uchádzači ešte predtým absolvujú verejné vypočutie. Kresák nevylučuje, že bude kandidovať v prípadnej štvrtej voľbe, ale len preto, aby očistil svoje meno. Podľa vlastných slov totiž nemá reálnu šancu byť zvolený.

Kandidáti okrem iného musia splniť niekoľko zákonom stanovených požiadaviek. Musia mať za sebou potrebnú 15-ročnú prax v právnickom povolaní, minimálne 40 rokov a tiež musia byť uznávanými osobnosťami v právnom odvetví.

O post na Ústavnom súde SR sa uchádzali aj viacerí bývalí či súčasní politici. Najviac rezonovalo meno bývalého premiéra a v súčasnosti poslanca Roberta Fica (Smer-SD), ktorý mal dokonca ambície na predsednícku funkciu košického súdu.

O najcennejší sudcovský talár sa uchádzali aj obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti, Monika Jankovská aj Edita Pfundtner. Pozornosť pútal aj bývalý politik a expredseda strany Sieť Radoslav Procházka.

Kandidáti na ústavných sudcov – tretia voľba

Kompletný menoslov na tretiu voľbu bol uzatvorený 15. apríla tohto roka, pričom verejné vypočutie uchádzačov je predbežne naplánované na 2. a 3. mája. Celkovo sa o voľné miesta na Ústavnom súde SR uchádza 25 mien.

Nominovaní sú: Pavol Boroň, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Eva Fulcová, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Monika Jurčová, Vieroslav Júda, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Michal Matulník, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Patrik Palša, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka, Robert Šorl, Marek Tomašovič a Martin Vernarský.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaPeter Kresák
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyÚstavný súd SR