Potápači objavili ľudské pozostatky v stroskotanej Concordii

Vyťahovanie stroskotanej výletnej lode
Odstránenie vraku talianskej výletnej lode Costa Concordia z pobrežia ostrova Giglio stálo 750 miliónov eur a trvalo jediný deň. Foto: SITA/AP

RÍM 26. septembra (WEBNOVINY) – Potápači skúmajúci vrak stroskotanej výletnej lode Costa Concordia vo štvrtok objavili ľudské pozostatky, ktoré by mohli patriť dvom oficiálne nezvestným obetiam tragédie spred takmer dvoch rokov.

Nález v strednej časti vraku potvrdila vládna agentúra civilnej ochrany poverená odstránením vraku luxusného plavidla z pobrežia ostrova Giglio. Podľa šéfa agentúry Franca Gabrielliho je jasné, že ide o ľudské kosti.

Tie by mohli patriť nezvestnému indickému čašníkovi a talianskej cestujúcej. Na vynesenie pozostatkov na hladinu bol však potrebný súhlas prokuratúry, ktorá sa zaoberá tragickým incidentom.

Potápači začali v utorok prehľadávať okolie vraku výletnej lode, ktorú sa po dlhom ležaní na boku minulý týždeň podarilo vrátiť do vzpriamenej polohy. Špecialisti pobrežnej stráže, hasičského zboru a polície začali pracovať až po ubezpečení, že vyše 114-tonové plavidlo ich nemôže ohroziť.

Obrazom: Vyťahovanie vraku lode Costa Concordia

Costa Concordia stroskotala 13. januára 2012 po náraze na plytčinu neďaleko ostrova Giglio. Tragickou bilanciou bolo 32 mŕtvych a niekoľko desiatok zranených. V čase nárazu sa na palubách nachádzalo viac ako 4200 ľudí. Kapitán Schettino čelí obvineniam z viacnásobného neúmyselného zabitia a opustenia plavidla pred ukončením evakuácie.

Spoločnosť Costa Crociere, ktorej loď patrí, v apríli prijala čiastočnú zodpovednosť za potopenie plavidla a súd rozhodol o jej povinnosti zaplatiť pokutu milión eur. Väčšinu cestujúcich navyše odškodnila sumou 11-tisíc eur. Vrak lode vážiaci 114 500 ton sa minulý týždeň podarilo vztýčiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom