Potraviny pred zárukou budú oddelené alebo označené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Obchody budú musieť potraviny, ktorých trvanlivosť je viac ako 4 dni a doba zostávajúca do ich dátumu spotreby je kratšia ako 24 hodín buď umiestniť na osobitné regály alebo špeciálne označiť. Vyplýva to z novely zákona o potravinách, ktorú v stredu 79 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR. Obchodníci budú musieť ponovom taktiež nahlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe najneskôr 24 hodín vopred dovoz produktov živočíšneho pôvodu a nespracovanej zeleniny a ovocia. Pôvodný návrh z dielne rezortu pôdohospodárstva nariaďoval nahlasovanie dovozov všetkých potravín. Na základe pozmeňujúceho návrhu sa však ich počet zúžil len na mäso, ovocie a zeleninu.

Novela určuje aj výšku pokút v závislosti od veľkosti podniku, ktoré má možnosť udeliť Štátna veterinárna a potravinová správa. Maximálna pokuta pre malých prevádzkovateľov bude v prípade schválenia 100 tis. eur, pre stredných 150 tis. eur a veľkým prevádzkovateľom hrozí najvyššia pokuta 200 tis. eur. Ak spoločnosti v priebehu jedného roka opätovne porušia zákon, hrozia im dokonca pokuty v rozmedzí od 500 tis. eur do 2 mil.

Návrh zákona umožní taktiež inšpektorom regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vykonávať kontrolu aj v inom územnom obvode ako v tom, kam patria. Cieľom je podľa ministerstva pôdohospodárstva zvýšiť efektívnosť úradnej kontroly a ochrany spotrebiteľa. Rezort pôdohospodárstva do zákona zakomponoval taktiež podmienky pre prevádzkovateľov, ktorí predávajú potraviny cez internet a spresnil pre nich pravidlá týkajúce sa uvádzania produktov na trh. Zákon predpokladá aj postupné zrušenie potravinového kódexu, keďže podrobnosti o bezpečnosti potravín, o výrobe, manipulácii a o umiestňovaní na trh budú upravené nariadeniami vlády.

Poslanci neschválili pozmeňujúci návrh Márie Sabolovej (KDH) o zavedení tzv. „tabuliach hanby“

Návrh stanovoval obchodníkom povinnosť informovať na tabuli pri vstupe do predajne po dobu siedmich dní o nedostatkoch, ktoré u nich zistila štátna kontrola. Zavedenie tabúľ navrhovalo pôvodne ministerstvo pôdohospodárstva, toto ustanovenie však z návrhu novely zákona o potravinách vyškrtla vláda.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon je sklamaný

Zsolt Simon
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

„Úprimne musím povedať, že som sklamaný, že v parlamente v takej otázke, kde by sme mali chrániť záujem jednoduchých občanov tejto republiky, niektorí začali chrániť záujem obchodných reťazcov, ktoré majú najväčšie zisky,“ uviedol Simon.

Systém tabúl síce podľa jeho slov nie je štandardným riešením, no doteraz platné sankcie nepriniesli požadovaný účinok a práve tabule najlepšie napĺňali záväzok vlády účinne informovať ľudí o výsledkoch kontrol. „Lepší spôsob riešenia si neviem ani predstaviť,“ povedal minister s tým, že návrh sa nakoniec zúžil len na exaktné a ľahko dokázateľné veci ako výrobky po dátume spotreby a pokazené potraviny. „Je mi nesmierne ľúto, že to v tejto podobe neprešlo, pretože na to doplatia podľa mňa obyvatelia, ale pokiaľ tieto výrobky budú v obchode, tak spotrebiteľ bude vedieť, vďaka komu ich tam má,“ konštatoval Simon, a doplnil, že proti tabuliam sa najhlasnejšie ozývali poslanci za SaS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zsolt Simon