Pozostalí jednej z Breivikových obetí sa sťažujú na políciu

Breivik
Foto: SITA/AP

OSLO 30. augusta (WEBNOVINY) – Jedna z rodín pozostalých obetí vyčíňania odsúdeného nórskeho masového vraha Andersa Breivika podala sťažnosť na políciu pre jej zásah spred roka.

Podľa sťažovateľov muži zákona pomalou reakciou zanedbali svoje povinnosti. Prijatie sťažnosti v stredu potvrdil nórsky policajný úrad pre vyšetrovanie.

Ten potvrdil, že príbuzní jednej z obeti Breivikovho vraždenia na ostrove Utöya obviňujú policajné zložky z neskorého príchodu na ostrov, čo umožnilo radikálovi pokračovať v zabíjaní.

Úrad však nerozhodol, či začne vyšetrovanie v tejto veci, potvrdil jeho hovorca. Nedávno zverejnená správa nórskej nezávislej komisie skonštatovala, že útokom v Osle sa dalo zabrániť a jeho strojca mohol byť zatknutý skôr.

Podľa jej údajov úrady pri ochrane ľudí na ostrove Utöya zlyhali, keďže bolo možné uskutočniť oveľa rýchlejšiu policajnú operáciu. Správa stála miesto šéfa nórskej polície a výzvam na odchod čelí aj premiér Jens Stoltenberg. Breivik, ktorý má na svedomí životy 77 ľudí, dostal v piatok trest v podobe 21 rokov za mrežami.

Obrazom: Masový vrah Breivik si odsedí trest vo väzení v Osle

Medzi bombovým útokom v Osle a Breivikovým zatknutím na Utöyi uplynuli tri hodiny, a to napriek tomu, že nórskej spravodajskej službe bolo jeho meno známe už predtým.

Navyše, kým polícia hľadala vhodný dopravný prostriedok, aby sa k Utöyi vzdialenej 600 metrov od pobrežia presunula, Breivik na malom ostrove svoje obete hodinu a štvrť vraždil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders BreivikJens Stoltenberg