Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná elektráreň
Foto: SITA/Nina Bednáriková
26. 03. 2010 10:58 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Pravidlá pre výstavbu veterných elektrární nebudú

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.) zatiaľ neplánuje vydať pravidlá pre výstavbu veterných elektrární na Slovensku. „Slovenská elektrizačná prenosová sústava nepredpokladá v blízkej budúcnosti vydať pravidlá na výstavbu veterných elektrární. Táto záležitosť je momentálne ešte v posudzovaní. Problematika má priamu súvislosť s energetickou politikou Slovenskej republiky,“ povedal pre agentúru SITA výkonný riaditeľ sekcie komunikácie Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Igor Gallo.

Vydávanie potrebného súhlasu pre výstavbu veterných elektrární je tak stále pozastavené. Slovenská elektrizačná prenosová sústava považuje veterné ako aj slnečné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“.

„Riziká spočívajú najmä v tom, že v režime povinného výkupu elektriny vyrobenej týmito druhmi zdrojov je vzhľadom na okamžitú spotrebu elektriny v SR nevyhnutné mať k dispozícii aj primeranú výšku okamžitej výroby elektriny na iných zdrojoch elektriny pre reguláciu. Takejto regulačnej elektriny je v SR k dispozícii len limitovaná výška. To znamená, že musí byť aj limitovaná výška vyrobenej elektriny z veterných alebo slnečných zdrojov, ktoré potrebu tejto regulácie vyvolávajú,“ vysvetlil Gallo.

Investori, ktorí sú členmi Združenia pre veternú energiu Slovenska, plánujú na Slovensku postaviť približne 290 veterných elektrární. Ako uviedol pre agentúru SITA koncom minulého roka predseda združenia Matej Hlôška, celkový inštalovaný výkon týchto veterných elektrární by mal byť na úrovni 670 megawattov. Nie všetky spoločnosti, ktoré chcú postaviť veterné turbíny na Slovensku, však sú aj členmi združenia, takže v konečnom dôsledku môže byť záujem o výstavbu veterných parkov ešte väčší.

SITA

Odporúčané články

Obrazom: V elektrickej stanici Križovany sa konalo cvičenie Tipos a iné firmy patriace pod rezort financií boli v zisku

Neprehliadnite

Dvojakej kvalite produktov odzvonilo, tvrdí ministerka Matečná a výrobcom adresovala výzvu Foto: Farmári stanujú pred budovou Pôdohospodárskej platobnej agentúry, pripájajú sa ďalší Katedrálu Notre Dame, ktorú vážne poškodil požiar, zahalia do ochranných plachiet Nezamestnanosť na Slovensku sa znížila, ale očakávania ministra Richtera sa nenaplnili Pohraničná militantná skupina podľa FBI plánovala vraždu Obamu, Sorosa či Clintonovej Foto: Gemerský expres bude premávať po tratiach, po ktorých už osobné vlaky nejazdia Slovenské domácnosti dobiehajú v rebríčku nemecké a rakúske, ale nie výškou príjmu Z komika bude ukrajinský prezident. Kto je Volodymyr Zelenskyj?

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.