Pravoslávni budú mať Veľkú noc skôr, deti si užijú voľno

Bulharskí pravoslávni slávia Paschu s katolíkmi
Bulharská pravoslávna veriaca pripravuje doma vyrobené kraslice na veľkonočný trh v Sofii. Bulharská pravoslávna cirkev tento rok oslavuje Veľkú noc zvanú Pascha v tých istých dňoch ako rímskokatolícka i gréckokatolícka cirkev. Pravoslávna Veľká noc je zväčša oproti katolíckej oneskorená, pretože na určenie jej dátumu sa využíva starší juliánsky kalendár. Navyše zachováva kánon nicejského koncilu, že Veľká noc nesmie kolidovať so židovským sviatkom Pesach. Foto: AP Photo/Valentina Petrova

SNINA 14. apríla (WEBNOVINY) – Drvivá väčšina pravoslávnych veriacich na Slovensku slávi tohtoročnú Veľkú noc – Paschu podľa juliánskeho kalendára, čo vyšlo v tomto roku o týždeň neskôr, ako je tento sviatok určený štátom a ako ho slávili u nás ostatní veriaci.

Prispôsobili sa tomu aj v mnohých obciach a mestách riaditelia škôl a dali svojim žiakom na pondelok 16. apríla voľno. Deti si budú môcť užívať polievačku v kruhu rodiny.

Žiaci všetkých piatich základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Snina dostali na pondelok riaditeľské voľno. Do školy nastúpia v utorok 17. apríla.

Ako uviedla pre agentúru SITA referentka útvaru školstva Mestského úradu v Snine Eva Mihaliková, pondelňajšie voľno si užije 1649 žiakov. Učitelia a ostatní školskí zamestnanci si čerpajú dovolenky alebo náhradné voľno.

Podobná situácia je aj v Medzilaborciach, kde riaditelia mestských škôl dali voľno žiakom na dvoch základných a jednej základnej umeleckej škole. Dlhšie si oddýchne 791 medzilaboreckých školopovinných detí. Prednosta mestského úradu Slavomír Rusinko uviedol, že aj tu si školskí zamestnanci vybrali dovolenku alebo náhradné voľno.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Pravoslávna cirkev