Pre Gibraltár má remíza so Slovenskom cenu víťazstva

Gibraltár - Slovensko 0:0
Futbalisti Gibraltáru boli spokojní s remízou v priateľskom zápase proti Slovensku. Foto: SITA/AP

FARO 20. novembra (WEBNOVINY) – „Prosím vás, len nech nám vaši hráči nedajú veľa gólov,“ prosil v centre portugalského Fara slovenských fanúšikov pred utorňajším prípravným zápasom jeden z gibraltárskych podporovateľov.

Jeho želanie neinkasovať mnohokrát sa naplnilo do bodky, Slováci neprekonali brankára Jordana Pereza ani raz. Gibraltár pri medzinárodnej premiére dosiahol nečakanú bezgólovú remízu, ktorá má pre miništátik cenu víťazstva.

Necelé tri stovky fanúšikov, ktorí prišli do Portugalska, nadšene oslavovali nečakaný úspech. „Je to pre nás neuveriteľný výsledok, sme šťastní. Slovensko dominovalo celých 90 minút. Moji zverenci však vydržali urputne brániť, čo si veľmi vážim. Bola to pre nás cenná skúsenosť,“ povedal tréner Gibraltáru Allen Bula.

Slovenský náprotivok Ján Kozák bol po stretnutí veľmi sklamaný. Jeho výber nenadviazal na hru, ktorou sa reprezentácia prezentovala minulý týždeň pri výhre 2:0 v Poľsku.

Hráči nedokázali nič vymyslieť proti zhustenej obrane súpera, chýbala im väčšia agresivita, dravosť i kombinačná nápaditosť. „Pred pár dňami sme sa tešili z víťazstva v Poľsku po veľmi dobrom výkone. Futbal má však aj inú stránku a dnešný výsledok je pre nás všetkých veľkým sklamaním. Proti zhustenej obrane súpera nám chýbala kvalita, nedokázali sme v zhustenom priestore zakombinovať. V tíme neboli individuality, ktoré by sa vedeli presadiť jeden na jedného. Snaha bola, ale výsledok nepriniesla,“ povedal Ján Kozák.

Obrazom: Slovensko remizovalo s Gibraltárom 0:0

Tréner Gibraltáru Allen Bula oslavuje remízu so Slovákmi. Foto: SITA/AP
Hymny pred zápasom. Foto: SITA/AP
Fanúšikovia Gibraltáru boli s hrou svojich futbalistov spokojní. Foto: SITA/AP
Viktor Pečovský v súboji s Liamom Walkerom z Gibraltáru. Foto: SITA/AP

Reprezentačný kouč už počas polčasovej prestávky hráčov upozorňoval, že na ihrisku musia hrať oveľa odvážnejšie a bojovnejšie. Na viacerých jeho zverencoch však bola vidieť menšia zápasová prax. Na mužstve sa prejavilo i to, že bolo prakticky nové, hráči mali za sebou štyri tréningy.

So súpermi rangu Gibraltáru by si však mal aj tento tím poradiť. „Už cez prestávku som hráčom hovoril, že musia ísť do súbojov s väčšou vervou, viac vnikať do šestnástky, aj za cenu nejakej kolízie. Neboli sme to však na ihrisku schopní urobiť a peší futbal vedie k tomu, že sa proti tejto obrane len ťažko presadzujete. Nie je to ľahké, ale dnes nám jednoznačne chýbala kvalita,“ hodnotil Ján Kozák.

V utorok bolo v tíme Slovenska šesť debutantov

Až šestica futbalistov zažila v utorok večer na Estádio Algarve debut v slovenskej reprezentácii. Premiérový štart za národný výber si pripísali brankár Tomáš Košický, obrancovia Martin Juhar, Pavol Farkaš, Lukáš Štetina, Branislav Niňaj a útočník Adam Zreľák.

Na prvý duel nebudú mať práve najlepšie spomienky, keďže bezgólovú remízu s nováčikom na medzinárodnej scéne nečakal asi nikto z nich.

„Každý z nás chcel vyhrať. Moju premiéru v reprezentácii ťažko zhodnotím, keďže nehrávam v klube na pravej strane obrany a navyše s Gibraltárom to bol zápas na jednu bránku. Aj keby som dnes nastúpil na akomkoľvek poste, veľmi by som si to vážil, lebo to bol môj prvý štart za reprezentáciu,“ povedal Lukáš Štetina.

Obranca pražskej Dukly si uvedomoval, že víťazstvo by tímu pomohlo k zlepšeniu nálady. Slováci sa však nedokázali presadiť smerom dopredu, vzadu súpera k ničomu nepustili. „Mohli sme vyhrať, len škoda, že sme nedali gól,“ tvrdí Štetina.

Nečakanú premiéru v drese A-tímu SR absolvoval útočník Adam Zreľák. Devätnásťročný útočník MFK Ružomberok pôvodne počítal, že pôjde s reprezentáciou do 21 rokov na kvalifikačný súboj do Gruzínska, stopku mu však vystavilo napomínanie v minulotýždňovom súboji v Senci s Holandskom. Tréner Kozák využil príležitosť a Zreľáka spoločne s Branislavom Niňajom povolal do prvého mužstva.

Obaja si ako striedajúci hráči v Algarve odkrútili prvé reprezentačné minúty. „Nepredstavoval som si takto reprezentačnú premiéru. S výsledkom však už nič neurobíme. Po príchode na ihrisko som chcel tímu pomôcť ku gólu. Mali sme aj šance, ale nedostali sme loptu do siete. Súper hral zodpovedne vzadu a ťažko sa presadzovalo proti jeho obrane,“ uviedol Adam Zreľák, ktorý hral od 66. minúty.

Zaujímavosti a fakty po utorňajšom medzištátnom prípravnom stretnutí Gibraltár – Slovensko:

* Pre Slovensko to bol jedenásty zápas v kalendárnom roku 2013. V medzištátnom prípravnom stretnutí v Bruggách (6. februára) prehrali futbalisti SR s domácimi Belgičanmi 1:2, potom prišli štyri nerozhodné výsledky: 22. marca v Žiline s Litvou 1:1 v rámci kvalifikácie o postup na MS 2014, v medzištátnom meraní síl o štyri dni neskôr v tom istom dejisku so Švédmi 0:0, ďalej 7. júna vo Vaduze s domácim Lichtenštajnskom 1:1 v kvalifikácii MS 2014 a 14. augusta v medzištátnom prípravnom súboji v Bukurešti s Rumunskom 1:1. Nasledovalo prvé víťazstvo. V kvalifikácii o postup na svetový šampionát vyhrali Slováci v Zenici nad Bosniakmi (6. septembra) tesne 1:0 a o štyri dni neskôr potom prehrali s tým istým súperom v Žiline 1:2. Nasledovali prehry s Gréckom 0:1 a remíza s Lotyšskom 2:2 a minulý týždeň víťazstvo 2:0 s Poľskom.

* Pre futbalistov Gibraltáru to bol prvý oficiálny medzištátny zápas, registrovaný Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA).

* V drese seniorskej reprezentácie SR debutovalo až päť hráčov – Tomáš Košický, Martin Juhar, Lukáš Štetina, Branislav Niňaj a Adam Zreľák.

* Tréner Gibraltáru Allen Bula bol v rokoch 2006 až 2010 manažér pre rozvoj a medzinárodné styky v slovenskom klube MFK Košice.

* Stanislav Šesták bol prvýkrát v kariére kapitán slovenskej reprezentácie.

* Gibraltár je najmladší a zároveň najmenší oficiálny člen Európskej futbalovej únie (UEFA).