Pre južné Slovensko platia výstrahy pred teplom, v Žilinskom a Trenčianskom kraji hrozia povodne

Silné dažde, Slovensko, povodne
Foto: Ilustračné, SITA/Milo Fabian

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal dnes výstrahy 2. stupňa pred teplom. SHMÚ to uviedol na svojom webe.

Výstrahy sa týkajú okresov Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Levice, Krupina, Veľký Krtíš, Lučenec a Rimavskú Sobota a platia do 18:00.

SHMU, počasie
Meteorologické výstrahy SHMÚ. Foto: SHMU

Výstrahy pred prívalovými dažďami

Výstrahy 1. stupňa pred prívalovými dažďami pri búrkach meteorológovia vydali pre okresy Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina – časť sever, Žilina – časť Rajčanka, Martin, Turčianske Teplica, Ružomberok, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín. Výstrahy sú platné dnes do 23:00.

SHMÚ zároveň upozorňuje na búrky, ktoré sa môžu vyskytovať hlavne na strednom a východnom Slovensku a časti západného Slovenska. Výstrahy sú platné dnes do 22:00.

Očakávané prívalové zrážky

SHMÚ vydal hydrologické výstrahy I. stupňa pre takmer všetky okresy Žilinského kraja a tri okresy Trenčianskeho kraja. Dôvodom sú očakávané prívalové zrážky v najbližších hodinách.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný,“ upozorňujú meteorológovia.

SHMU, počasie
Hydrologické výstrahy SHMÚ. Foto: SHMU

Výstraha I. stupňa s platnosťou od 9:00 je vydaná pre okresy Ilava, Púchov a Považská Bystrica v Trenčianskom kraji a okresy Žilina, Bytča, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín v Žilinskom kraji.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav