Pre kauzy sa idú meniť zákony, ale Pellegrini nechce lacné návrhy ako Lex Jankovská a Lex Trnka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaromír Čižnár, Peter Pellegrini
Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár (vpravo) počas pracovného stretnutia s ministerkou vnútra SR, premiérom SR, ministrom spravodlivosti SR, prezidentom Policajného zboru SR a so zástupcami Súdnej rady SR a Generálnej prokuratúry SR na Úrade vlády SR s cieľom navrhnúť možné legislatívne zmeny zamerané na reformu súdov a prokuratúry. Bratislava, 21. október 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 21. októbra 12:48

Vláda v najbližších hodinách pripraví znenie legislatívnych návrhov, ktoré zabezpečia zákonné a včasné vyvodenie zodpovednosti voči sudcom a prokurátorom. Novinárom to povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po stretnutí s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd), ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD), policajným prezidentom Milanom Lučanským a so zástupcami súdnej rady a generálnej prokuratúry.

Pochybenia jednotlivcov

Pellegrini tvrdí, že nechce, aby to boli lacné návrhy „Lex Jankovská“ alebo „Lex Trnka“. Podľa premiéra pochybenie jednotlivcov ohrozuje službu slušných sudcov a prokurátorov, ktorí denne rozhodujú o dôležitých veciach.

„Rozhodli sme sa konať vecne, racionálne s tými, ktorí problematike aj rozumejú. Na stretnutí sme jasne povedali aj s pánom ministrom Gálom, že nemienime zovšeobecňovať a tvrdiť, že celé súdnictvo a prokuratúra sú zlé. Spoločne sa musíme vysporiadať so zlyhaniami jednotlivcov. Či už ide o kauzu Gorila, alebo zvukovú nahrávku Mariana K. a bývalého generálneho prokurátora (Dobroslava Trnku, pozn. SITA),“ povedal Pellegrini.

Podľa premiéra je kľúčové, aby nová legislatíva, ktorú pripraví ministerstvo spravodlivosti, ešte dnes zamedzila podobnému správaniu sa v budúcnosti. Pellegrini tiež dodal, že ľudia, ktorí páchali trestnú činnosť, musia byť spravodlivo a exemplárne potrestaní.

Analýza legislatívnych úprav

Ministerstvo spravodlivosti analyzuje možné legislatívne úpravy od konca augusta tohto roka, keď voči niektorým sudkyniam a prokurátorovi zasiahla polícia. Medzi nimi bola aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.

„Odvtedy analyzujeme naše možnosti. Hovorili sme, že náš právny poriadok je dobrý, pretože počíta s tým, že aj medzi sudcami alebo prokurátormi môžu byť ľudia, ktorí zlyhajú a spáchajú trestný čin. Na to je inštitút vznesenia obvinenia konkrétnej osobe, na základe ktorého má minister spravodlivosti alebo generálny prokurátor dostatočné páky,“ povedal Gál.

Podľa jeho slov každá zúčastnená strana predniesla na dnešnom pracovnom stretnutí svoje vlastné návrhy. Na ministerstve následne budú pokračovať pracovné skupiny, ktoré ich zjednotia a prenesú do konkrétnej legislatívy. Aké bude jej znenie, kompetentní nespresnili.

Vláda sa chce pri právnej úprave zákona vyhnúť možnému konfliktu s ústavou a tiež takzvanej retroaktivite, keďže právne predpisy nemôžu platiť spätne.

„Musíme si byť istí, že naše návrhy nebudú napadnuteľné na Ústavnom súde SR, nebudú retroaktívne a nezabránia tomu, aby sa podozriví ľudia vyhli trestnoprávnej zodpovednosti,“ dodal Gál. Ak aj ministerstvo pripraví novú legislatívu, nie je celkom zrejmé, či sa bude dať použiť na v súčasnosti podozrivé osoby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováDobroslav TrnkaGábor GálMilan LučanskýMonika JankovskáPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRMV Ministerstvo vnútra SRPrezídium policajného zboru SRVláda SR