Pre Lacka je výhra nad Ljubičičom rebríčkovo cenná

Lukáš Lacko
Lukáš Lacko Foto: SITA/Nina Bednáriková

ZÁHREB 4. februára (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Lukáš Lacko postúpil po druhý raz vo svojej kariére do štvrťfinále dvojhry na turnaji hlavného okruhu ATP. Na podujatí ATP World Tour 250 PBZ Zagreb Indoors v chorvátskom Záhrebe (dotácia 450 000 eur) si nenasadený Lacko poradil vo štvrtkovom osemfinále s dvojkou žrebu a bývalou svetovou trojkou, domácim Ivanom Ljubičičom za 157 minút 7:6 (3), 5:7, 7:6 (5).

„Je to rebríčkovo moje najväčšie víťazstvo, ale herne to nebolo nič špeciálne. Bol to zápas o kvalitnom podaní a zvládnutí koncoviek v tajbrejkoch, čo sa mi podarilo,“ referoval zo Záhrebu Lukáš Lacko pre agentúru SITA.

Dvadsaťdvaročný piešťanský rodák Lacko (72. v rebríčku ATP) proti favorizovanému, už 30-ročnému Ljubičičovi (24. v renkingu) dvakrát stratil svoje podanie a sám využil iba jednu z deviatich ponúkaných brejkových možností. Vo vyrovnanom stretnutí zvládol slovenský hráč lepšie tajbrejkovú koncovku prvého setu a v druhom dejstve vzal podanie súperovi na 3:1 tak, že Ljubičič mu premenil brejkbal dvojchybou. Neskôr viedol zverenec fedcupového kapitána Mateja Liptáka v rámci programu NTC už 5:2 a za stavu 5:3 podával na víťazstvo, ale skúsený súper mu ušiel z lopaty a sériou piatich gemov v rade otočil na 7:5. Setbal premenil siedmym esom.

„Ten jediný gem, keď som mu vzal podanie, mi doslova daroval troma dvojchybami. Stále však výborne podával. Dal mi aj jeden servis 215 km/h na stred. Za stavu 5:3 začal meniť taktiku, viac nabiehal k sieti a tam mu vychádzali voleje, hral aj stopbaly. Gemy pri svojom podaní, ktoré som prehral, som urobil po jednej ľahkej chybe a on to využil,“ komentoval neúspech v koncovke druhého setu L. Lacko.

V treťom sete si sprvu obaja hráči držali servis. Veľká možnosť sa Lackovi naskytla za stavu 4:3 a 40:15, no ani jeden z troch brejkbalov pri podaní Ljubičiča nedotiahol do brejku. Vzápätí odpodával na 5:4 aj 6:5 čistou hrou, ale holohlavý Chorvát dvakrát kontroloval a rozhodnutie muselo padnúť v druhom tajbrejku. V ňom sa mladší zo súperov odpútal na 4:0, viedol aj 5:1 a za stavu 6:3 si vybudoval tri mečbalové šance. Využil až tretiu a to pri svojom podaní esom.

„V tajbrejku šiel súper viackrát cez druhý servis a ja som to vtedy dobre odreturnoval. Keď som viedol 6:3, už som to nechcel pustiť. Nakoniec som si musel pomôcť pri mečbale až pri svojom podaní esom,“ dodal na margo dramatického záveru L. Lacko.

V súboji o postup do semifinále si slovenský daviscupový reprezentant zmeria sily s Nemcom Philippom Petzschnerom. „Je to defenzívny typ hráča, výborne slajzuje, bude to určite úplne iný zápas ako s Ljubičičom,“ zamyslel sa krátko slovenský štvrťfinalista.

Už teraz má Lacko v chorvátskej metropole istotu 45 bodov do rebríčka ATP a prémie 11 140 eur. Jeho postup je o to cennejší, že jeden z domácich miláčikov Ljubičič bol na turnaji v Záhrebe už trikrát vo finále, pričom v premiérovom ročníku v roku 2006 dvíhal nad hlavu víťaznú trofej. Ljubičič je držiteľ Davisovho pohára z roku 2005, víťaz 9 turnajov vo dvojhre na okruhu ATP, semifinalista Roland Garros 2006 a najmä bývalá svetová trojka. Túto najvyššiu pozíciu v kariére dosiahol v máji 2006.