Pre osem okresov na Slovensku platí výstraha pred vysokými teplotami, v piatich krajoch hrozia aj búrky

horúčavy, slnko
Foto: ilustračné, Thinkstock
  • aktualizované 6. júla 12:48

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na pondelok výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami, ktorá platí od 14:00 do 17:00 pre okresy Pezinok, Senec, Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda a Galanta.

„Ojedinele sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 stupňov Celzia,“ upozorňujú meteorológovia s tým, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

Výstraha, vysoké teploty, pondelok, SHMÚ
Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami je vydaná pre okresy Slovenska označené žltou farbou. Foto: www.shmu.sk.

Popoludní meteorológovia vydali aj výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Platí pre Žilinský, Prešovský aj Košický kraj a niektoré okresy v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji (Revúca, Brezno, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín).

Ako informuje SHMÚ v spomenutých častiach Slovenska je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ dodávajú meteorológovia.

Výstraha, búrky, pondelok, SHMÚ
Výstraha prvého stupňa pred búrkami je vydaná pre žltou farbou označenú časť Slovenska. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav