Pre teplá skolabovali desiatky ľudí, agresívnejší je aj hmyz

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pocasie kvet leto cmeliak hmyz mak priroda
Foto: shmu.sk

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Pre extrémne vysoké teploty na území Slovenska v stredu skolabovalo 84 ľudí. Ako ďalej agentúru SITA informoval operátor Záchrannej zdravotnej služby Viliam Sládek, najviac ľudí skolabovalo v Bratislavskom kraji a vysoké teploty najlepšie zvládli obyvatelia Prešovského kraja. Horúčavy lepšie znášajú muži, zasahovali pri nich 22-krát, pri ženách zasahovali 62-krát.

Na celom území Slovenska zostáva v platnosti najvyššia výstraha pred horúčavami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu tretieho stupňa na štvrtok aj piatok. Teplota v popoludňajších hodinách vystúpi na 36 až 38 stupňov Celzia, v severných okresoch na 32 až 36 stupňov.

Juhozápad a juhovýchod krajiny čakajú aj tropické noci, čo znamená, že teploty neklesnú pod 20 stupňov Celzia. V pondelok podľa SHMÚ padol celoslovenský rekord maximálnej dennej teploty pre 10. august. V Topoľčanoch namerali 38,2 stupňa Celzia a v Hurbanove 37,5 stupňa, čím bol prekonaný doterajší rekord pre tento deň – v roku 1992 namerali v Stupave 37,2 stupňa Celzia.

Ľudia sú disciplinovanejší

Urgentné pracoviská košickej Univerzitnej nemocnice P. J. Šafárika (UNLP) zaznamenávajú počas pretrvávajúcich horúčav v priemere 15 pacientov za deň, ktorí sa pre prehriatie dostanú do kolapsového stavu. Ako uviedla hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová, ide o ľudí v rôznom veku. Väčšina z nich však trpí chronickými chorobami a v tomto počasí sa ich ťažkosti znásobujú.

„Doposiaľ bolo iba pár prípadov, v ktorých si stav pacienta vyžiadal hospitalizáciu. S ťažkosťami prichádzajú aj seniori, ktorí trpia sprievodnými ochoreniami adekvátnymi ich veku. Väčšina z nich potrebovala len ošetrenie pre dehydratáciu, čiže podanie fyziologického roztoku na zavodnenie organizmu. Napriek pretrvávajúcim horúčavám sa stále nedá hovoriť o extrémnom náraste kolabujúcich ľudí. Pred pár rokmi sme totiž denne evidovali desiatky takých pacientov. Tento stav svedčí o tom, že ľudia sú disciplinovanejší a snažia sa rešpektovať rady lekárov,“ uviedla

Lekári radia nepoužívať parfumy

„Od uplynulého víkendu však registrujeme viac prípadov bodnutia hmyzom. V nedeľu sme ambulantne ošetrili ženu po uštipnutí sršňom a pribúdajú najmä uštipnutia osou a ovadom. Denne ošetríme v priemere päť-šesť takýchto prípadov. Bodnutia hmyzom sa doposiaľ prejavili sťaženým dýchaním a lokálnym opuchom v mieste uštipnutia. Nikto zatiaľ nebol hospitalizovaný,“ uviedla Šustová.

Lekári odporúčajú používať obuv, hlavne keď kvitne ďatelina a do prírody sa neobliekať do pestrých, kvetovaných šiat, nepoužívať parfumy. Ak dozrieva ovocie, nepohybovať sa v blízkosti ovocných stromov a v prírode nepiť z otvorených plechoviek a nepriesvitných fliaš. Pri výletoch radia aplikovať repelenty.

Dôležitý je dostatok tekutín

Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Vyhýbať sa treba alkoholu.

Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním.

Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu. Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať