Predseda Rady STV rezignoval i pre plány Krajcera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Kákoš
Zľava: Martin Kákoš Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Obvinenia voči Rade Slovenskej televízie (STV), ako aj plány na zlúčenie verejnoprávnej televízie a rozhlasu viedli Martina Kákoša k rezignácii na post predsedu rady. Odmieta pritom, že by odstúpil pre omyly rady alebo jeho, ako jej predsedu. Z postu predsedu odstúpil vo štvrtok 14. októbra. Jeho funkciu až do zvolenia nového predsedu rady prevzal podľa rokovacieho poriadku prvý podpredseda Rady STV Richard Herrgott.

Kákoš na úvod dnešného mimoriadneho rokovania rady obšírne zdôvodnil svoje rozhodnutie. „K tomuto rozhodnutiu ma viedli viaceré skutočnosti. V poslednom čase sa množia obvinenia voči Rade STV, z ktorých väčšina nie je podopretá faktami a predovšetkým ignoruje kompetenčné limity rady vyplývajúce zo zákona o STV. Viaceré vyhlásenia politických predstaviteľov na adresu Rady STV svedčia o nedostatku relevantných informácií o jej činnosti a o radou prijatých uzneseniach. Naviac sú neraz v rozpore so zásadami verejnoprávnosti, ktorej hlavným atribútom je nezávislosť na štátnej moci a idú nad rámec zatiaľ ešte stále platného zákona o Slovenskej televízii,“ povedal Kákoš.

Kákoš zásadne odmietol „zavádzajúce tvrdenia, že Rada STV nesie plnú zodpovednosť za stav hospodárenia Slovenskej televízie“. Pripomenul, že rada v rozhodnutiach týkajúcich sa hospodárenia verejnoprávnej televízie vychádza zo stanovísk Dozornej komisie STV. Konala tak ako jej to umožňuje zákon a ten nikdy neporušila. „Moje odstúpenie preto nie je v žiadnom prípade motivované vedomím omylov a chybných krokov Rady STV, či mňa ako jej predsedu,“ zdôraznil Kákoš.

Najnovšie návrhy na zlúčenie STV so Slovenským rozhlasom tiež výrazne ovplyvnili Kákošove rozhodnutie odstúpiť. Návrhy na ich zlúčenie „najmä v takom krátkom čase a bez zodpovedajúcej legislatívnej prípravy považujem za ohrozujúce pre ich budúcu existenciu,“ konštatoval expredseda televíznej rady. Opodstatnenosť ich zlúčenia vyžaduje podľa jeho názoru odbornú diskusiu a analýzy s pomenovaním rizík. „Širšiu odbornú diskusiu na túto tému som žiaľ nezaznamenal,“ zdôraznil a dodal, že návrh vzniku spoločného verejnoprávneho médiá – Slovenský rozhlas a televízia (SRTV) „so všetkými dôsledkami nesie typické znaky štátnych, či štátom kontrolovaných médií. Ich realizácia by teda znamenala zánik verejnoprávneho charakteru vysielateľov verejnej služby, ich faktické zoštátnenie a stratu programovej a politickej nezávislosti„. Pripomenul, že Slovensko sa vo viacerých medzinárodných dokumentoch zaviazalo zachovávať princípy verejnoprávnych médií.

Som presvedčený, že navrhované kroky sú v rozpore s trendom posilňovania nezávislosti a verejnoprávneho charakteru médií a preto sa nestretnú s pozitívnym ohlasom európskych inštitúcií,“ dodal Kákoš a plány ministra kultúry Daniela Krajcera označil za „výrazný krok späť, návrat obdobia s oslabeným demokratickým prostredím„. Uvedomuje si pritom, že ide zatiaľ len o návrh a konečný verdikt urobí parlament.

Rada STV doobeda rokuje neverejne. Na dnešnom mimoriadnom rokovaní sa zaoberá tromi bodmi programu. Bez verejnosti hovorí o zmluve televízie so spoločnosťou Towercom a.s a o súdnom spore so spoločnosťou Omega Plus. Poobede by už na verejnom rokovaní mala diskutovať o krokoch na zrušenie športového kanála STV, Trojky. Podľa rokovacieho poriadku rady sa na mimoriadnom rokovaní nesmie program meniť ani dopĺňať.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať