Prehra Liverpoolu, remíza Pekaríkovho VfL v Kazani

Liverpool

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Futbalisti Liverpoolu pokračujú v nepresvedčivých výkonoch, vo štvrtkovom prvom zápase osemfinále Európskej ligy UEFA 2009/2010 prehrali s francúzskym OSC Lille na jeho pôde najtesnejším rozdielom 0:1. O víťazstve domáceho tímu rozhodol v 85. min devätnásťročný Belgičan Eden Hazard. Lille mohlo v závere pridať aj ďalší gól, ale striedajúci útočník Pierre-Emerick Aubameyang trafil iba do žrde. Liverpool nastúpil bez Slováka Martina Škrtela, ktorý má zlomenú kostičku v priehlavku pravej nohy a bude mimo hry ešte niekoľko týždňov.

The Reds prehrali tento týždeň už druhý zápas 0:1, v pondelok rovnakým pomerom neuspeli v domácej Premier League s Wiganom. Napriek neúspešnému výsledku bol po štvrtkovom dueli v Lille tréner Rafael Benítez spokojný a pred budúcotýždňovou odvetou neskrýval optimizmus. „Videl som v našej hre zlepšenie. Samozrejme, že som sklamaný z výsledku, no veľmi ma potešil prístup hráčov. Ak budeme hrať takto aj naďalej, na Anfield Road môžeme zdolať kohokoľvek,“ skonštatoval španielsky lodivod úradujúceho anglického vicemajstra R. Benítez. „Po žrebe v Nyone si každý myslel, že nemáme šancu prejsť do ďalšieho kola. No dokázali sme, aj keď ešte nič nie je rozhodnuté, že môžeme zdolať aj silných súperov. Ak sa nám v odvete podarí skórovať, budeme veľmi blízko k postupu,“ povedal kouč francúzskeho mužstva Rudi Garcia.

Cennú remízu 1:1 z ihriska ruského majstra Rubinu Kazaň si odviezli hráči nemeckého VfL Wolfsburg, za ktorý odohral celý zápas opäť aj slovenský reprezentačný obranca Peter Pekarík. Domáci síce vyhrávali 1:0, ale v 67. min tvorca hry nemeckého majstra Zvjezdan Misimovič z Bosny a Hercegoviny vyrovnal. Tréner „vlkov“ Lorenz-Günther Kostner: „Môj tím predviedol excelentný výkon. Stále musíme byť v strehu, pretože Rusi vedia skvelo zahrať aj u súpera.“

Prvý gól pred vlastnými fanúšikmi po príchode do Hamburgu strelil Holanďan Ruud van Nistelrooy a HSV vyhral nad Anderlechtom 3:1. „Som veľmi rád, že sa mi podarilo skórovať. Posledných desať minút som už cítil značnú únavu, ale víťazstvo veľmi teší,“ skonštatoval holandský kanonier Van Nistelrooy. Dramatický zápas sa hral v Madride, kde domáci hráči Atlética nedokázali streliť gól Sportingu Lisabon (0:0), hoci Portugalčania dohrávali bez dvoch vylúčených futbalistov. Už v 31. min išiel predčasne pod sprchy Leandro Grimi a v závere ho nasledoval aj Tonel.

Výborný prvý polčas proti Fulhamu odohral Juventus Turín, ktorý už do prestávky rozhodol o svojom víťazstve 3:1. Presné zásahy „starej dámy“, ktorá sa pod novým trénerom Albertom Zaccheronim dostáva do tých správnych koľají, zaznamenali postupne Nicola Legrottaglie, Jonathan Zebina a David Trezeguet. Za hostí korigoval v 36. min Dickson Etuhu.

Francúzsky vicemajster Olympique Marseille prehrával v Lisabone s Benficou až do poslednej minúty 0:1, potom však dokázal vyrovnať Hatem Ben Arfa. Prekvapením je domáca prehra Panathinaikosu Atény 1:3 s belgickým Standardom Liége, po ktorej sú šance Grékov na postup do štvrťfinále minimálne. Všetko je ešte otvorené medzi Valenciou a Werderom Brémy. Bundesligista viedol v prvom polčase po góle Fringsa z pokutového kopu. Španieli síce prišli v 56. min o vylúčeného Banegu, ale hneď na to Mata vyrovnal na konečných 1:1. „Nemôžeme byť úplne spokojní, no na druhej strane nám výsledok 1:1 z ihriska súpera dáva celkom dobrú šancu na postup,“ uviedol generálny manažér Werderu Klaus Allofs.

Odvetné stretnutia osemfinálovej fázy druhej najprestížnejšej klubovej pohárovej súťaže starého kontinentu sú zhodne na programe vo štvrtok 18. marca. O deň neskôr, v piatok 19. 3., sa v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone uskutoční žreb štvrťfinále, semifinále a finále európskeho pohára č. 2.

Súhrn výsledkov štvrtkových prvých zápasov osemfinále futbalovej Európskej ligy UEFA 2009/2010:

Atlético Madrid (Šp.) – Sporting Lisabon (Portug.) 0:0

ČK: 31. Grimi, 89. Tonel (obaja Sporting), rozhodoval: Vink (Hol.), 42 000 divákov

Rubin Kazaň (Rus.) – VfL Wolfsburg (Nem.) 1:1 (1:0)

Góly: 29. Noboa – 67. Misimovič, rozhodoval: Proenca (Portug.), 12 000 divákov

Peter Pekarík (Wolfsburg) odohral celé stretnutie.

Hamburger SV (Nem.) – Anderlecht Brusel (Belg.) 3:1 (2:1)

Góly: 23. Mathijsen, 40. Van Nistelrooy, 76. D. Jarolím – 45. Legear, rozhodoval: Duhamel (Fr.), 34 921 divákov

OSC Lille (Fr.) – FC Liverpool (Angl.) 1:0 (0:0)

Gól: 85. Hazard, rozhodoval: A. Larsen (Dán.), 18 000 divákov

Martin Škrtel (Liverpool) pre zranenie nenastúpil.

Benfica Lisabon (Portug.) – Olympique Marseille (Fr.) 1:1 (0:0)

Góly: 76. Pereira – 90. Arfa, rozhodoval: Brych (Nem.), 46 635 divákov

Juventus Turín (Tal.) – FC Fulham (Angl.) 3:1 (3:1)

Góly: 9. Legrottaglie, 25. Zebina, 45. Trezeguet – 36. Etuhu, rozhodoval: Meyer (Nem.), 11 406 divákov

Panathinaikos Atény (Gréc.) – Standard Liége (Belg.) 1:3 (0:2)

Góly: 48. Vyntra – 8. Witsel, 16. Jovanovič, 74. Camargo, ČK: 90. Simao (Panathinaikos), rozhodoval: Thomson (Škót.), 16 000 divákov

FC Valencia (Šp.) – Werder Brémy (Nem.) 1:1 (0:1)

Góly: 57. Mata – 24. Frings (z pok. kopu), ČK: 56. Banega (Valencia), rozhodoval: Atkinson (Angl.), 40 000 divákov.

Viac k osobe Eden HazardMartin ŠkrtelPeter PekaríkPierre-Emerick AubameyangRafael Benítez