Prekvapenia na úkor Ruska i Kanady

Rusko_slovensko

VANCOUVER 19. februára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov štvrtkových stretnutí mužského hokejového turnaja na zimných olympijských hrách vo Vancouveri:

Výsledok – A-skupina:

USA – Nórsko 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)

Góly: 3. Kessel (Pavelski), 14. Drury (Callahan, Backes), 26. Kane, 55. Malone (J. Johnson, R. Miller), 57. Rafalski (Parise, Kessel), 60. Rafalski (R. Suter, Pavelski) – 29. Holtet

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, strely na bránku: 39:11, rozhodovali: Joannette, Pellerin (obaja Kan.) – Blumel (ČR), Morin (Kan.), 16 710 divákov

USA: Miller – R. Suter, Rafalski, E. Johnson, Ryan Whitney, J. Johnson, Orpik, Gleason – Parise, P. Šťastný, Kane – Pavelski, Kessel, Malone – Langenbrunner, Kesler, D. Brown – Backes, Drury, Ryan – Callahan.

Nórsko: Grotnes – T. Jakobsen, Trygg, Holos, Tollefsen, Bonsaksen, Lund, Kaunismäki – Vikingstad, Thoresen, Roymark – J. Andersen, Zuccarello Aasen, Hansen – Bastiansen, Olimb, Holtet – K. Forsberg, Laumann Ylven, Spets

Američania sa po góle Phila Kessela v 3. min veľmi rýchlo ujali vedenia. O jedenásť minút sa presadil dorážkou zblízka Chris Drury. Zámorský tím mal duel pevne vo svojich rukách, aj keď v koncovke neboli jeho hráči efektívni. Nóri síce v prvej tretine ohrozili bránku súpera iba dvakrát, Miller mal však pri šanciach Andersena a Spetsa plné ruky práce. Američanom vyšiel aj nástup do druhej tretiny, Pariseho strela ešte neskončila za chrbtom Grotnesa, dorážka Kana však už áno. Nóri boli v druhej časti hry nebezpečnejší, v 29. min sa vo vlastnom oslabení presadil strelou zápästím Holtet. Severský tím mohol pridať ešte ďalšie góly, Miller však ukázal svoje kvality. Nóri sa v prvej polovici tretej dvadsaťminútovky pokúsili ešte s výsledkom čosi urobiť, záverečných 10 minút im však nevyšlo a Američania tromi gólmi spečatili svoje očakávané víťazstvo.

Švajčiarsko – Kanada 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 29. Rüthemann (Plüss, Paterlini), 40. von Gunten (Monnet, Furrer) – 10. Heatley (P. Marleau, Toews), 21. P. Marleau (Heatley, S. Weber), rozhodujúci sam. nájazd Crosby

Vylúčení: 7:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 23:47, rozhodovali: Larue (USA), Vinnerborg (Švéd.) – Feola, Nowak (obaja USA), 16 879 divákov

Švajčiarsko: Hiller – Streit, Y. Weber, Seger, Furrer, Blindenbacher, Sbisa, Diaz, von Gunten – Paterlini, Plüss, Rüthemann – Domenichelli, Sannitz, Sprunger – Ambühl, Déruns, Monnet – Wick, Jeannin, Lemm

Kanada: Brodeur – S. Weber, S. Niedermayer, Pronger, Boyle, Keith, Seabrook, Doughty – R. Nash, Crosby, Iginla – Heatley, J. Thornton, P. Marleau – Perry, Getzlaf, E. Staal – Richards, P. Bergeron, Toews – Morrow

Kanaďania v úvode nevyužili dve presilovky. V 10. min otvoril skóre duelu do odkrytej švajčiarskej bránky Dany Heatley. Postupne sa osmeľovali aj Švajčiari a Martin Brodeur musel riešiť niekoľko zložitejších situácií. V 21. min využili domáci presilovku, keď strelu Webera od modrej vyrazil Hiller len pred voľného Marleaua, ktorý puk zasunul druhýkrát do siete. Švajčiari pozorne bránili priestor pred svojou bránkou, ale dokázali predvádzať aj nebezpečne protiútoky. V 29. min vysunul Plüss ideálne Rüthemanna, ktorý strelou z kruhov trafil skvele k vzdialenejšej žŕdke. V 36. min mohol Heatley zvýšiť kanadské vedenie, ale svoje sólo na Hillera nepremenil. Šok pre Kanadu pripravil pri signalizovanom vylúčení desať sekúnd pred koncom druhej tretiny von Gunten, ktorý aj s prispením korčule Marleaua nečakane vyrovnal. Kanaďania svojho súpera v tretej tretine tlačili, ale presadiť sa cez pozorného Hillera nedokázali. Javorové listy to skúšali z rôznych pozícii, z tlaku však nič nevyťažili. V predĺžení si oba tímy vypracovali viaceré šance, z ktorých však nerozhodli. V samostatných nájazdoch boli v prvých troch sériách kráľmi brankári Hiller a Broderu. Vo štvrtej však uspel Crosby, ktorému predtým v prvej sérii nevyšiel blafák, a rozhodol.

Tabuľka A-skupiny:

1. USA 2 2 0 0 0 9:2 6

2. Kanada 2 1 1 0 0 11:2 5

3. Švajčiarsko 2 0 0 1 1 3:6 1

4. Nórsko 2 0 0 0 2 1:14 0

B-skupina:

Slovensko – Rusko 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 50. Marián Hossa (Demitra, Marcel Hossa), rozhodujúci sam. nájazd premenil Demitra – 26. Morozov (A. Markov, Zinoviev).

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 33:37, rozhodovali: Kurmann (Švajč.), McCreary – Sharrenrs (obaja Kan.), Winnekens (Nem.), 17 202 divákov

Samostatné nájazdy: Stümpel 1:0, Morozov nedal, Demitra nedal, Ovečkin 1:1, Marián Hossa nedal, Daciuk nedal – Ovečkin nedal, Stümpel nedal, Kovaľčuk nedal, Handzuš nedal, Ovečkin nedal, Gáborík nedal, Malkin nedal, Demitra 2:1

Slovensko: Halák – Višňovský, Štrbák, Meszároš, Chára, Jurčina, Sekera – Pálffy, Stümpel, Gáborík – Zedník, Handzuš, Bartečko – Radivojevič, Kopecký, Cibák – Marcel Hossa, Demitra, Marián Hossa

Rusko: Bryzgalov – Ťutin, Gončar, Kornejev, Grebeškov, Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin – Afinogenov, Malkin, Kovaľčuk – Siomin, Daciuk, Ovečkin – Morozov, Zinoviev, Zaripov – Radulov, S. Fiodorov, Viktor Kozlov

Slováci boli od úvodných minút najväčšiemu favoritovi olympijského turnaja vyrovnaným súperom. Pozorná obrana zachytávala už v zárodku rýchle ruské kontry a úradujúci svetoví šampióni si v prvej desaťminútovke prakticky nevypracovali šancu. Až v 13. min Ovečkin preveril Halákove reflexy na strane lapačky. Ešte predtým nebezpečne vystrelili Sekera a Demitra a tiež Štrbák s Višňovským po akcii Stümpela. V závere prvej tretiny hrali Filcovi zverenci po vylúčení Radulova presilovku, ale dosť zle.

Hneď v prvých sekundách prostrednej časti hry sa však mohlo meniť skóre. Kopecký po prihrávke Cibáka v dobrej pozícii prestrelil. Vzápätí mohol otvoriť skóre Handzuš po prihrávke Bartečka a tiež Demitra po skvelom priťuknutí od Mariána Hossu. Po sérii slovenských nevyužitých ofenzívnych pokusov prišiel trest. V 26. min sa presadil ruský kapitán Morozov, ktorého strelu tečoval nešťastne korčuľou do pravého rohu Halákovej bránky Sekera – 0:1. Vzápätí mohol vyrovnať Zedník, ale Bryzgalov úradoval so svojou lapačkou. V 33. min sa ocitol dvakrát v šanci Marián Hossa, ale ruský brankár opäť zachránil. Na druhej strane Rusom po góle predsa len podrástli krídla a zrazu mali strelecky navrch. V 39. min sa ocitol vo veľkej šanci Afinogenov po prihrávke Malkina, no Halák si poradil.

Na začiatku tretej tretiny sa Slovákom naskytla obrovská šanca na vyrovnanie. Minútu a trinásť sekúnd boli na ľade v prevahe o dvoch mužov, ale puk si po Gáboríkovom či Chárovom zakončení priestor v bránke Bryzgalova nenašiel. Na druhej strane sa neujali ani viaceré ruské lavínovité pokusy zakončené prevažne Ovečkinom. Rusi začali hrýzť, ale slovenská gólová odpoveď predsa len prišla. V polovici tretiny Demitra potiahol puk, našiel Mariána Hossu, a ten bez prípravy prekvapil Bryzgalova – 1:1. Vzápätí išiel po prísne posúdenom hákovaní na trestnú lavicu Radivojevič a v presilovke zostala obrovská šanca Siomina nevyužitá. Publikum v domovskom stánku Canucks začalo šalieť v očakávaní dramatickej koncovky. Tri a pol minúty pred koncom riadneho hracieho času mohol rozhodnúť Malkin, ale Halák vytesnil puk mimo bránky. Na druhej strane mohol byť hrdinom Gáborík, no Bryzgalov to odmietol.

V predĺžení mali oba tímy viacero možností na strhnutie víťazstva na svoju stranu, no Halák a ani Bryzgalov už žiadny puk za svoj chrbát nepustili. Na rad tak prišli samostatné nájazdy. Prvý uspel Stümpel, hneď vzápätí ho napodobnil Ovečkin. O všetkom napokon rozhodol v siedmej sérii ako tretí úspešný realizátor trestného strieľania