Prekvapujúci objav, yeti sa vyvinul z polárneho medveďa

Radosť polárneho medveďa
Roztomilý polárny medveď si užíva kúpeľ v ľadovej vode torontskej zoo. Foto: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Chris

LONDÝN 18. októbra (WEBNOVINY) – Britský genetik našiel dôkazy, ktoré naznačujú príbuznosť mýtického yetiho a starovekého polárneho medveďa.

Emeritný profesor Oxfordskej univerzity Bryan Sykes opiera svoje tvrdenie o testy DNA, ktoré urobil na vzorkách získaných z miest, kde údajne yetiho videli.

„Našli sme úplnú zhodu v dvoch vzorkách z Himalájí a starovekým polárnym medveďom,“ povedal vo štvrtok pre BBC Sykes, ktorý vždy považoval yetiho za druh medveďa a odmietal tvrdenia o jeho možnej príbuznosti s človekom.

Profesor zverejnil v roku 2012 výzvu na zaslanie vzoriek z miest údajného výskytu mýtického tvora. Dostal ich asi 70, pričom 27 z nich bolo použiteľných a následne porovnaných s databázou zvieracích genómov.

Anyláza DNA podľa Sykesa potvrdila 100-percentnú zhodu medzi dvoma vzorkami z Himalájí a vzorkou z čeluste polárneho medveďa z Nórska, ktorá pochádza z obdobia pred 40-tisíc až 120-tisíc rokov.

„Je to vzrušujúci a absolútne neočakávaný výsledok, ktorý nás prekvapil,“ povedal profesor. Dodal, že po Himalájach sa nepotulujú staroveké medvede, ale yeti by mohol byť poddruhom hnedého medveďa, ktorý sa krížením vyvinul zo svojich polárnych predkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom