Premiér Fico sa chce s odkupovaním poisťovní poponáhlať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert fico
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Zisk súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera je podľa premiéra Roberta Fica približne rovnaký ako rezerva vlády, ktorá išla na platy lekárov a sestier.

Dôvera v roku 2011 zobrala z verejných zdrojov 40 mil. eur, s odkupovaním súkromných zdravotných poisťovní by sa tak mal štát poponáhľať, vyhlásil dnes na brífingu predseda vlády.

„Na jednej strane sa trápime, hľadáme rezervy, na druhej strane si niekto odkrajuje z verejných zdrojov peňazí. Veď oni predsa majú správne fondy, z ktorých majú žiť,“ uviedol.

Jedna verejnoprávna zdravotná poisťovňa je podľa neho pre Slovensko najlepším riešením. Ako dodal, Dôvera na rozdiel od druhej súkromnej poisťovne Union neodmietla rokovania s vládou na túto tému.

S poisťovňami chce Fico hovoriť o tom, ako by mohlo odkúpenie prebehnúť a aká by bola hodnota poisťovní. „Pokiaľ to bude niečo rozumné, tak si myslím, že by sa k tomu malo pristúpiť,“ dodal premiér.

O možnosti odkúpenia súkromných zdravotných poisťovní Union a Dôvera hovoril Fico aj cez víkend v relácii STV O päť minút 12.

Poisťovne sú proti

ZP Dôvera
Foto: SITA
Union
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

Zámer premiéra Roberta Fica sa nepáči Union zdravotnej poisťovni.

Najmenšia poisťovňa, ktorej stopercentným akcionárom je najväčšia holandská zdravotná poisťovňa Achmea, má naďalej záujem zostať na slovenskom trhu verejného zdravotného poistenia.

„Svoje aktivity rozvíjame s dlhodobým a strategickým zámerom. Pri našom pôsobení kladieme dôraz na budovanie hodnôt, transparentnosť, dôveryhodnosť. Hľadáme rovnováhu vo vzťahoch s klientmi, poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zamestnancami a chceme s nimi udržiavať vyvážené férové vzťahy,“ uviedla hovorkyňa Union ZP Judita Smatanová.

Podľa Unionu ZP je potrebné sa inšpirovať skúsenosťami v iných európskych krajinách, kde systém verejného zdravotného poistenia funguje a je kontinuálne postavený na princípe univerzálnosti, solidarity, plurality a možnosti pre poistencov vybrať si.

„Takýto systém zvyšuje kvalitu a bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti, zvyšuje efektívnosť vynakladania prostriedkov z verejného zdravotného poistenia a poskytuje priestor pre poistenca možnosti voľby,“ konštatovala Smatanová.

Cesta jednej zdravotnej poisťovne nepovedie podľa Union ZP k zlepšeniu financovania zdravotníctva na Slovensku, práve naopak, bude znamenať ešte väčšie plytvanie zdrojov verejného zdravotného poistenia, zhoršenie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti a monopolné postavenie vo vzťahu k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. To bude znamenať diktát nielen pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale aj diktát a nemožnosť vlastného výberu pre poistencov.

Skupina Penta je zdržanlivejšia. Ako pre agentúru SITA uviedol jej hovorca Martin Danko, Penta nebude komentovať politické vyhlásenia. „Žiadny legislatívny návrh, ktorý by zavádzal systém jednej zdravotnej poisťovne, nepoznáme a nebol predložený. Ak našich zástupcov ako spoluakcionárov ZP Dôvera pozve pán premiér na rokovanie, tak sa zúčastnia,“ uzavrel Danko.

Vyvlastnenie odmietajú

Zdravotná poisťovňa
Foto: SITA/Ján Lörincz

Nesúhlas s nápadom premiéra vrátiť sa k monopolnej štátnej poisťovni vyjadrilo aj Združenie zdravotných poisťovní SR. Ako uviedla jeho prezidentka Katarína Kafková, vyjadrenia premiéra považuje združenia za veľmi nešťastné a neštandardné.

„Považujeme za korektné, aby boli pri podobných plánoch informovaní v prvom kole dotknutí – teda akcionári poisťovní. Akcionári súkromných zdravotných poisťovní oslovení zatiaľ neboli,“ pripomenula Kafková.

Otázne je podľa nej aj financovanie takejto akvizície. „Nachádzame sa v prostredí potreby konsolidácie verejných financií, prípadné odkupovanie podielov zdravotných poisťovní štátom, médiami prezentované odhady hovoria o miliarde eur, by tento stav významne zhoršilo,“ uviedla Kafková.

Fico cez víkend spomínal aj vyvlastnenie, združenie poisťovní to odmieta. „Máme skúsenosť, ako dopadli podobné kroky, pri ktorých vďaka neuváženému kroku bývalej vlády R. Fica slovenskí občania platia drahé súdne trovy na medzinárodných súdoch. Jednoznačne sa k tomu postavil aj slovenský ústavný súd,“ skonštatovala Kafková. Podľa nej ani nie sú urobené analýzy, aký efekt má na systém pluralita zdravotných poisťovní, ani analýzy o prípadnej zmene.

„Prijímanie správnych a profesionálnych záverov však vyžaduje premiérom Ficom zdôrazňovanú verejnú odbornú a tiež aj laickú diskusiu a dosiahnutie dohody so všetkými relevantnými stranami. Sme pripravení sa do tohto dialógu zapojiť,“ uzavrela Kafková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR