Premiér Izraela pochválil Trumpa za tvrdé slová Iránu, jeho stanovisko odsúdilo iránsku agresiu

Netanjahu Trump
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vpravo) s prezidentom USA Donaldom Trumpom. Foto: archívne, SITA/AP

JERUZALEM 23. júla (WebNoviny.sk) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok pochválil amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že Iránu adresoval prostredníctvom Twitteru ostré slová.

Iránskemu prezidentovi Hasanovi Rúhánímu Trump odporučil, aby sa s ním nezahrával a aby bol smerom k Spojeným štátom radšej opatrný. Podľa Netanjahua išlo o „silné stanovisko„, ktoré „po rokoch, kedy bol iránsky režim rozmaznávaný svetovými mocnosťami“ konečne odsúdilo „iránsku agresiu„.

Vojna s Iránom matkou všetkých vojen

Trumpove nedeľňajšie ostré stanovisko prišlo po tom, ako ho iránsky prezident Rúhání vyzval, aby sa prestať „hrať s levím chvostom“ a vyhrážať sa Iránu. „Američan musí pochopiť, že mier s Iránom je matkou všetkého mieru a vojna s Iránom matkou všetkých vojen,“ vyjadril sa iránsky prezident.

Už nikdy sa nevyhrážaj Spojeným štátom, lebo budeš čeliť následkom, akým v dejinách čelil málokto,“ reagoval na to šéf Bieleho domu v tweete, ktorý napísal celý veľkými písmenami. „BUĎ OPATRNÝ!,“ uzavrel Trump.

Trump kritizoval iránskych lídrov

Do kritiky Iránu sa v nedeľu pustil aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Náboženských lídrov krajiny označil za „pokryteckých svätých mužov„, ktorí si nazhromaždili obrovské bohatstvo, zatiaľ čo ich ľud trpí. V príhovore v prezidentskej knižnici a múzeu Ronalda Reagana v Kalifornii tiež kritizoval iránskych politických, justičných a vojenských lídrov, pričom niektorých z nich menovite obvinil z účasti na rozsiahlej korupcii.

Trump tento rok odstúpil od medzinárodnej dohody, ktorá mala Teheránu zabrániť vo vývoji jadrových zbraní, a nariadil na Irán uvaliť sankcie. Poznamenal vtedy, že iránski lídri ho určite oslovia a budú žiadať, aby sa nejako dohodli, no to sa nestalo a Irán rokovania odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuDonald TrumpHasan RúháníMike Pompeo