Premier League: Víťazstvo Liverpoolu nad Chelsea

Bez názvu
FC Liverpool - FC Chelsea 2:0 Foto: SITA/AP

LONDÝN 7. novembra (WEBNOVINY) – V nedeľňajšom šlágri 11. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League 2010/2011 zvíťazil FC Liverpool na domácej pôde nad FC Chelsea 2:0 (2:0). Hrdinom sa stal v doterajšom priebehu ročníka nevýrazný španielsky útočník „The Reds“ Fernando Torres, ktorý strelil už v prvom polčase oba góly tímu trénera Roya Hodgsona. Pre toho to bol dvadsiaty súťažný zápas na lavičke Liverpoolu a bezpochyby doteraz najcennejšie víťazstvo.

Úradujúci anglický majster prehral len druhýkrát v sezóne, naopak, pre „červených“ ide ešte len o štvrté víťazstvo. Liverpool sa po tomto triumfe posunul na deviatu priečku v tabuľke Premier League, „The Blues“ zostali na vedúcej pozícii, ale už len o dva body pred Manchestrom United. Chelsea inkasovala v doterajšom priebehu ligy len trikrát v desiatich dueloch, tentoraz sa však musela skloniť pred skvelým Torresom. Španiel rozhodol o tom, že mužstvo z Anfield Road pokračuje vo víťaznej šnúre, ktorá je momentálne na méte štyri. Na druhej strane, Londýnčanom sa nepodarilo nadviazať na sériu ôsmich víťazných súbojov s tímami „veľkej štvorky“. Liverpool sa stal po Aston Ville a Manchestri City len tretím klubom v tejto sezóne, ktorý si v zápase proti Chelsea uchoval čisté konto.

„Som veľmi, veľmi šťastný z výsledku a tiež z toho, ako moje mužstvo reagovalo počas celého duelu. Pred zápasom sme prišli o dvoch obrancov a o to sme to mali náročnejšie. V prvom polčase sme predviedli skutočne excelentný výkon. V druhom dejstve hrala Chelsea oveľa lepšie, dostala nás pod tlak, ale dokázali sme odolať. Vďaka Pepemu Reinovi a konštrukcii bránky sme si udržali čisté konto, mali sme aj nejaké ďalšie šance. Je to skvelé,“ povedal tréner LFC Roy Hodgson.

Jeho kolega z lavičky FC Chelsea Carlo Ancelotti vyhlásil: „Liverpool hral veľmi dobre, pre nás bolo za stavu 0:2 už veľmi ťažké dostať sa späť do zápasu. Skvelý výkon predviedol Torres, ktorý dal dva krásne góly. Myslím si, že prísť na Anfield Road a prehrať, to sa môže stať, lebo domáci majú veľmi dobré mužstvo. Napriek strate bodov môžeme byť optimistickí, keďže sme odohrali výborný druhý polčas.“

Prvý polčas patril jednoznačne domácim, hoci držanie lopty bolo v prospech Londýnčanov. Skóre duelu otvoril v 11. min ešte len svojím tretím gólom v aktuálnej ligovej sezóne Torres, ktorý zužitkoval perfektný pas od navrátilca po zranení Dirky Kuyta a zoči-voči brankárovi Chelsea Petrovi Čechovi nezaváhal. Majster sveta z tohtoročného šampionátu v JAR Torres sa gólovo presadil aj minútu pred koncom úvodného dejstva. Španiel sa dostal k lopte po zbytočnej strate hostí v strede ihriska, na ľavej strane pokutového územia oklamal Ivanoviča a technickou strelou k vzdialenejšej žrdi upravil na 2:0.

Po zmene strán poslal tréner Ancelotti na ihrisko Didiera Drogbu a hostia ožili. Vytvorili si tlak, no obrana LFC v strede opäť počas celého duelu aj so slovenským reprezentačným stopérom Martinom Škrtelom odolávala. Na opačnej strane mohol štvrťhodinku pred koncom poslať majstra definitívne do kolien Kuyt, no Čech vytiahol skvelý zákrok pravou nohou. Jeho náprotivok Pepe Reina vynikol najskôr pri obrovskej šanci Florenta Maloudu po centri Drogbu, keď loptu vyrazil hruďou a pripomenul zákrok Slováka Jána Muchu z pamätného minuloročného kvalifikačného duelu o postup na MS 2010 v Chorzówe proti Poľsku. V 86. min potom dokázal španielsky brankár zabrániť gólu aj pri strele Nicolasa Anelku, keď Liverpoolu pomohlo brvno.

Ako je známe, FC Chelsea je jedným zo súperov MŠK Žilina v základnej F-skupine Ligy majstrov 2010/2011. V prvom vzájomnom stretnutí si Ancelottiho zverenci poradili so slovenským šampiónom na jeho pôde 4:1, odveta je na programe v utorok 23. novembra v Londýne. Chelsea je po štyroch dueloch v LM stopercentná a má istotu postup do jarného osemfinále, Žilinčania sú bez bodu na poslednej priečke.

FC Arsenal nevyužil šancu bodovo sa dotiahnuť na druhé mužstvo priebežného hodnotenia Premier League 2010/2011 Manchester United, keď na vlastnej pôde podľahol Newcastle United najtesnejším rozdielom 0:1. O jediný presný zásah sa v závere prvého polčasu postaral hosťujúci zakončovateľ Andrew Carroll. Snahu zverencov Arséna Wengera o vyrovnanie definitívne ukončil domáci stopér Laurent Koscielny, ktorý v 90. min dostal červenú kartu. Manchester City si poradil s West Bromwich Albion na jeho pôde 2:0. Dvoma gólmi v rozpätí šiestich minút (20. a 26.) sa blysol taliansky „enfant terrible“ Mario Balotelli, ktorý v 63. min dostal za potýčku červenú kartu. Aj WBA však dohrával bez jedného vylúčeného hráča, keď sa do spŕch pobral oproti pôvodnému plánu o osem minút skôr Mulumbu. Slovenský obranca v službách domácich Marek Čech hral do 61. min.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 11. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League 2010/2011:

FC Arsenal – Newcastle United 0:1 (0:1)

Gól: 45. Carroll, ČK: 90. Koscielny (Arsenal), 60 059 divákov

new10vm09jgUploaded by arsenalist. – College experience videos.

West Bromwich Albion – Manchester City 0:2 (0:2)

Góly: 20. a 26. Balotelli, 23 013 divákov, ČK: 82. Mulumbu – 63. Balotelli