Premiér Orbán a kancelárka Merkelová si pripomenuli 30. výročie Paneurópskeho pikniku

Angela Merkelová, Viktor Orbán
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán počas bohoslužby v maďarskom pohraničnom meste Šoproň pri príležitosti 30. výročie Paneurópskeho pikniku. Šoproň, 19. august 2019. Foto: Balazs Szecsodi/Hungarian Prime Minister's Press Office/MTI via AP.

Maďarský premiér Viktor Orbán a nemecká kancelárka Angela Merkelová si pripomínajú 30. výročie Paneurópskeho pikniku – pokojnej demonštrácie na maďarsko-rakúskych hraniciach, ktorá bola predzvesťou pádu železnej opony.

Obaja lídri sa v pondelok zúčastnili na bohoslužbe v maďarskom pohraničnom meste Šoproň. Čakajú ich tiež bilaterálne rokovania.

Merkelová v sobotu poďakovala Maďarsku za to, že „prispelo k umožneniu zázraku zjednotenia Nemecka“, keď 19. augusta 1989 nakrátko otvorilo hranice s Rakúskom. Hranicu na Západ vtedy prekročilo 700 utečencov z komunistického Východného Nemecka.

Vzťahy medzi Berlínom a Budapešťou v ostatných rokoch ochladli, keďže Orbánova vláda zastáva tvrdý postoj proti migrantom a Nemecko kritizuje maďarskú autoritársku politiku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom