Premiérové české zlato zásluhou Sáblíkovej

Martina Sáblíková

RICHMOND 14. februára (WEBNOVINY) – Češka Martina Sáblíková sa stala vo Vancouveri olympijskou víťazkou v rýchlokorčuľovaní na 3000 metrov. Na ovále v Richmonde dosiahla 22-ročná rodáčka z Nového Mesta na Morave čas 4:02,53 min a o 2,09 sekundy zdolala o rok mladšiu Nemku Stephanie Beckertovú. Bronz si vybojovala Kristina Grovesová z Kanady (+2,31). Obhajkyňa zlata z Turína 2006 Holanďanka Ireen Wüstová skončila až na 7. priečke.

Sáblíková vybojovala pre Česko vôbec prvú rýchlokorčuliarsku olympijskú medailu na ZOH i premiérovú vo Vancouveri 2010 a dosiahla najväčší úspech svojej kariéry. Štvornásobná majsterka sveta na dlhých tratiach (3x 5000 m, 1×3000 m) a svetová šampiónka 2009 vo viacboji je po Kateřine Neumannovej druhou Češkou s olympijským zlatom na zimných hrách. Veľká hviezda svetového rýchlokorčuľovania štartuje na svojich druhých ZOH v kariére, v Turíne pred štyrmi rokmi bola na 3000 m siedma a na 5000 m štvrtá. Jej úspech je o to cennejší, že v Čechách nemajú ani jednu regulárnu dráhu pre tento šport. Sáblíková potvrdila pozíciu jednej z favoritiek, na 3000 m držala pred pretekmi najrýchlejší čas roka a vyhrala tri z piatich pretekov Svetového pohára.

Sáblíková vytvorila nový rekord dráhy v Richmonde, ktorá je situovaná v nadmorskej výške takmer na hladine mora. V porovnaní s januárovými majstrovstvami Európy bola o pol sekundy rýchlejšia. Za veľkej podpory fanúšikov, medzi ktorými nechýbali ani českí hokejisti, musela po svojej jazde čakať na predstavenie ďalších šiestich súperiek. Sáblíková počas svojej jazdy išla v rovnomernom tempe, každé kolo okolo 32 sekúnd. „Po jazde som bola trocha nervózna, pretože ešte išlo šesť súperiek. Keď sa skončila predposledná rozjazda povedala som si, fajn mám medailu. Podarilo sa mi to hneď v prvých pretekoch. Keď som videla svoj čas, hovorila som si, že je to dobré. Na olympiáde však išla všetkým súperkám v porovnaní s vlaňajškom forma hore. Mne sa podarilo vystupňovať tempo v posledných troch kolách. Hovorila som si – nemysli na bolesť, si na olympiáde a skús predviesť niečo, na čo máš. azdasa to podarilo,“ povedala po pretekoch podľa idnes.cz Sáblíková.

Dvadsaťjedenročná strieborná Beckertová si vybojovala svoju prvú seniorskú medailu z veľkého medzinárodného podujatia v kariére. Tridsaťtriročná Kanaďanka Grovesová nadviazala na svoje medailové úspechy z Turína 2006, kde bola dvakrát strieborná v stíhacích pretekoch a na 1500 m.

Výsledky – rýchlokorčuľovanie:

Ženy – 3000 m: 1. Martina Sáblíková (ČR) 4:02,53 min, 2. Stephanie Beckertová (Nem.) +2,09 s, 3. Kristina Grovesová (Kan.) +2,31, 4. Daniela Anschützová-Thomsová (Nem.) +2,34, 5. Clara Hughesová (Kan.) +3,48, 6. Masako Hozumiová (Jap.) +4,83