Prenasledovanie kresťanov rastie, zaznelo na brífingu OĽaNO k podujatiu Osem prázdnych stoličiek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Branislav Škripek
Slovenský europoslanec Branislav Škripek. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Osem prázdnych stoličiek je symbolika, že každý deň zomrie vo svete osem kresťanov pre svoje náboženské presvedčenie, uviedla dnes predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová na brífingu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) k podujatiu Osem prázdnych stoličiek – Správa o prenasledovaní kresťanov vo svete. Správu na odbornej konferencii v Národnej rade SR dnes popoludní predstavila organizácia Open Doors.

Ide o globálny problém

Britská organizácia Open Doors už 25 rokov sleduje situáciu prenasledovania kresťanov. Podľa štúdií tejto organizácie je to globálny problém, ktorý sa deje na celom svete, k nemu dochádza až v 58 krajinách sveta.

„V 21. storočí každý dvanásty človek čelí prenasledovaniu pre svoju vieru. Za posledných päť rokov vidíme, že prenasledovanie kresťanov rastie,“ uviedol predstaviteľ organizácie Open Doors Michel Varton. Krajinou číslo jeden v prenasledovaní kresťanov je podľa tejto organizácie Severná Kórea.

„Za posledných sedemnásť rokov sa Severná Kórea stala najhorším miestom pre život kresťanov. V momente, keď niekto príde na to, že veríte v Boha, môžete byť poslaný do tábora smrti. Takisto aj celá vaša rodina,“ dodal Varton s poznámkou, že napriek tejto skutočnosti eviduje Open Doors v Severnej Kórei až 300-tisíc kresťanov. Afganistan, Somálsko, Sudán, Pakistan, Eritrea, Líbya, Irak, Jemen a Irán uviedol Varton ako ďalšie kritické krajiny.

Sloboda náboženstva ako základné ľudské právo

Verešová pripomenula, že všeobecná deklarácia ľudských práv z roku 1948 uznáva slobodu náboženského vyznania ako jedno zo základných ľudských práv.

„V súčasnosti asi 250 miliónov ľudí na svete nemôže praktizovať svoju vieru. Ešte nedávno, pred necelými tromi desaťročiami, medzi tieto krajiny patrila aj Československá republika. S útlakom pre náboženské presvedčenie máme aj v našej spoločnosti bolestnú skúsenosť,“ dodala.

Krok k slobode

Podujatie Osem prázdnych stoličiek – Správa o prenasledovaní kresťanov vo svete má upozorniť na to, aké je dôležité poukazovať na takéto veci a hovoriť o nich, tiež hľadať spôsoby, ako môže Slovensko podať v tomto smere pomocnú ruku.

„Slováci sú známi tým, že dokážu vyzbierať finančné a materiálne prostriedky, pomáhať aj ľuďom v zahraničí, chudobným a práve to potrebujú aj prenasledovaní kresťania. Celosvetová solidarita je veľmi dôležitá. Už len to, že sa médiá zaoberajú touto problematikou, prenasledovaní kresťania môžu vnímať ako krok bližšie k slobode,“ konštatovala Verešová.

Podľa poslanca Európskeho parlamentu za OĽaNO Branislava Škripeka dnes najmä v západnej Európe čelíme inému typu prenasledovania. „Je skoro odvahou povedať svoj vlastný názor, založený napríklad na biblickom presvedčení, ktorý je v protiklade s väčšinovým názorom,“ vyjadril sa Škripek a k správe Open Doors dodal, že „ide o oficiálne štatistické čísla, skutočnosť však môže byť ešte desivejšia. Treba povedať, že každým rokom tieto čísla stúpajú. Je našou povinnosťou dnes nemlčať a hovoriť o tom, čomu čelia naši bratia a sestry vo viere vo svete. Vážia si pravdu a svoje presvedčenie, ktoré nemôžu zaprieť, tak, že preň obetujú aj vlastný život,“ uzavrel europoslanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna VerešováBranislav Škripek
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti