Prerušili stíhanie podnikateľa Jozefa M., pre ťažkú chorobu sa nemôže postaviť pred súd

Jozef Majský
Jozef Majský. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič.

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí rozhodol, že trestné stíhanie obžalovaného podnikateľa Jozefa M. prerušil z dôvodu, že nemožno obžalovaného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd.

Odborné posudky štyroch znalcov

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, tomuto rozhodnutiu predchádzalo konzultovanie štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia a znalecké dokazovanie za účelom preverenia, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí.

„Senát najvyššieho súdu sa bude pravidelne každých šesť mesiacov informovať o zdravotnom stave obžalovaného a to za účelom zistenia, či dôvody prerušenia trestného stíhania naďalej trvajú alebo pominuli,“ povedala Važanová.

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Špecializovaný trestný súd súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia.

Obohatili sa o milióny slovenských korún

V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný. Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún.

Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.

Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BMG InvestBMG Invest a Horizont SlovakiaNS Najvyšší súd SR