Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Laboratórium
Foto: SITA, AP
25. 02. 2010 15:45 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Prešovska univerzita aj s Centrom excelentnosti

PREŠOV 25. februára (WEBNOVNIY) – Najväčší balík financií zo štrukturálnych fondov Európskej únie získala Prešovská univerzita Fakulta humanitných a prírodných vied na zriadenie Centra excelentnosti ekológie živočíchov a človeka. Ide už o druhú podporu pre projekt, pri prvej žiadosti získala nenávratný finančný príspevok vo výške 1,320 mil. €, pre druhú etapu projektu získala sumu 2,640 mil. €.

Na tento projekt nadväzujú aj dva menšie, ktoré pri predkladaní profitovali z úspechu budovania Centra excelentnosti. Zdroje dostali z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Prvý z nich je zameraný na šľachtenie liečivých rastlín, ktorý získal 458 508 €. Zdroje chcú využiť na úpravu laboratórií a ich vybavenie špičkovou prístrojovou technikou s technológiou pre izoláciu prírodných látok. Ako uviedol jeden z riešiteľov projektu Ivan Šalamon, Prešovská univerzita sa chce stať lídrom v oblasti výskumu liečivých rastlín. Svoju pozornosť zamerali hlavne na rumanček, nechtík lekársky a mak siaty, teda na rastliny, pre ktoré je vhodná podhorská pôda v regiónoch Prešovského kraja. Na druhý z menších projektov nazvaný Vývoj teplomerov a magnetických senzorov na báze chalkogenidov pre praktické aplikácie získala katedra fyziky nenávratný príspevok vo výške 348 985 €. Peniaze pôjdu na stavebné úpravy a kúpu magnetometra, špeciálneho prístroja na zisťovanie vhodného zloženia magnetických látok pri extrémne nízkych teplotách až do – 170°C.

Prvá fáza projektu Centra excelentnosti sa začala vlani v januári, v lete sa urobili stavebné úpravy priestorov a v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na zakúpenie špeciálnej techniky. Ako informovala prodekanka pre vedu, umenie a doktorandské štúdium Janka Poráčová, vybavia ňou štyri laboratóriá zamerané na najmodernejšiu techniku a na najmodernejšie metodiky výskumu. Žiadosť na druhú fázu projektu bola schválená koncom minulého roka a projekt sa začal realizovať začiatkom februára, je rozplánovaný na 36 mesiacov. Najviac prostriedkov použijú na ďalšie vybavenie špeciálnou prístrojovou technikou. Pôjde o automatické analyzátory, ktoré slúžia na výskum rastlinných, živočíšnych a ľudských materiálov a prístroje, ktoré pomôžu analyzovať výskumné úlohy.

Vznik Centra excelentnosti podporí vedu na Prešovskej univerzite, vytvorí realizačný priestor pre študentov a doktorandov, mladých výskumných pracovníkov a tvorivé osobnosti, ktoré budú môcť pracovať s technikou porovnateľnou s vyspelými vedeckými inštitúciami. Projekt pomôže zvýšiť kvalitu výskumu aj školskej výuky.

Podľa dekana Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity Ivana Bernasovského problémom Slovenska sú regionálne disparity, ktoré sa nepriaznivým spôsobom prejavujú na východe republiky. Ako uviedol, podľa štatistickej ročenky na vedu v Prešovskom kraji sa dáva desaťnásobne menej prostriedkov na jedného obyvateľa, ako je celoslovenský priemer, a až 30-násobne menej, ako je priemer v Bratislave. „Tieto centrá excelentnosti, ktoré tu vznikli a sme na ne právom hrdí, zmiernia túto disparitu. V tom vidím najväčší úspech projektu,“ uviedol dekan. Budúcnosť Centra excelentnosti vidí aj v jeho využívaní na výskumnú činnosť zameranú na populačno-genetické štúdie obyvateľstva žijúceho na východnom Slovensku s dôrazom na rómske etnikum. Jednou z tém bude aj rómske zdravie. Ďalšími výskumnými úlohami by malo byť diagnostikovanie enviromentálnych záťaží a rozvoj diagnostických metód s praktickým výstupom pre zdravotnícku prax.

SITA

Odporúčané články

Prešovský dopravný podnik obnovuje vozový park, plánuje zakúpiť nové autobusy aj elektrobusy Vedci podľa Remišovej prichádzajú o milióny eur, ministerstvo označilo jej tvrdenia za zavádzanie

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.