Prešovskí poslanci o dotáciach neverejným školám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Chudík
Peter Chudík Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 3. marca (WEBNOVINY) – O výške dotácií pre základné umelecké školy, jazykové školy a školské zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkví a súkromných zariadení v Prešovskom kraji sa bude opätovne rokovať na mimoriadnom zastupiteľstve 16. marca. O zvolaní zastupiteľstva v mimoriadnom termíne informoval na dnešnej tlačovej besede predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík. Rozhodol sa tak po utorňajšom zastupiteľstve, na ktorom poslanci neschválili návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Do trojpätinovej väčšiny pri hlasovaní chýbali štyri hlasy. Pravicoví poslanci nepodporili návrh, podľa ktorého mali neverejné školské zariadenia dostať 88 percent dotácií v porovnaní s krajskými školami. Išlo o dolnú hranicu, ktorú určuje zákon pre cirkevné subjekty. Pravica žiadala zrovnoprávniť všetky školy a ponechať rovnaké podmienky pre zachovanie pluralitného systému vzdelávania u nás.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík považuje neschválenie VZN za „hrubé politikárčenie a závažnú situáciu“. Podľa jeho tvrdenia vo finančnej komisii ani počas rokovania v zastupiteľstve nezazneli žiadne konkrétne pozmeňujúce návrhy. Zámerom pravice bolo iba oddialiť schválenie uznesenia. „Takéto rozhodnutie škodí Prešovskému samosprávnemu kraju, chceli destabilizovať situáciu,“ uviedol Chudík. Ani po zvolaní mimoriadnej schôdze nechce s pravicou vyjednávať, hoci nemá v parlamente väčšinu na schválenie VZN. Jeho podmienkou je, aby sa mu poslanci pravice ospravedlnili za urážky naňho v predvolebnej kampani. Pravicu obviňuje, že schválila rozpočet na rok 2010, v ktorom bolo na neverejné školy rozpísaných 2,3 mil. €. Ak by mali dostať rovnaké peniaze ako školy v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja, potrebovali by navyše 246 tis. €. „Prečo nepovedia, kde ich zobrať?“, argumentoval dnes.

Na vyhlásenie Petra Chudíka reagovali zástupcovia pravicového poslaneckého klubu – za KDH Pavel Tarcala a za SDKÚ-DS Eduard Vokál. Zhodne vyhlásili, že je pre ich klub prioritou prijať VZN v takom znení, aby nebolo pre deti ani zriaďovateľov cirkevných a súkromných škôl diskriminačné. Považujú ich za rovnocenných s „VUC-kárskymi“ školami, navyše v mnohých menších mestách a dedinách občania nemajú možnosť vybrať si, do akého zariadenia dieťa dajú, keď je tam len jedna hudobná, či jazyková škola.

Vzniknutá patová situácia je podľa Vokála neúnosná, musí sa nájsť 16. marca riešenie. Pravica je ochotná rokovať, ale nie nechať si diktovať podmienky pod časovým tlakom. Podľa Tarcalu po prijatí novely zákona samosprávny kraj mal dosť času od septembra minulého roka predložiť do zastupiteľstva návrh na prijatie VZN. Chudík tak neurobil pred voľbami, ani po nich. Ponechal návrh na marec, čím z detí a prevádzkovateľov zariadení urobil rukojemníkov. Tarcala uviedol, že nie je pravda, že vo finančnej komisii neboli iné návrhy. Sám ich predkladal, no ľavicoví poslanci ho nepodporili a neinformovali o nich úrad PSK. Aj počas rokovania v utorok poslanec za KDH Milan Majirský podal pozmeňujúci návrh, o ktorom predseda nedal hlasovať. Eduard Vokál povedal, že tento postoj je aj podporou petície, ktorú rozbehli na Slovensku aktivisti za zrovnoprávnenie financovania všetkých druhov škôl. Peniaze na dorovnanie dotácií by sa našli v rezervnom fonde, len treba mať ochotu o téme rokovať. Tak, ako sa našli vlani na prekročené stavebné investície na Dom sociálnych služieb v Orkucanoch, či na dofinancovanie dotácií pre poskytovateľov prímestskej autobusovej dopravy vo verejnom záujme.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Chudík