Prešovskí študenti vypomáhajú v nemocniciach, lekárom vyrobili špeciálne štíty na ochranu tváre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
študenti medicíny, lekári
Podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR by škola mala byť bezpečným miestom, kde sa žiaci aj pedagógovia majú cítiť vypočutí a chránení. Foto: ilustračné, Thinkstock

Fakulta zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) začala s výrobou transparentných PET-G štítov na ochranu tváre zdravotníkov pomocou 3D tlačiarne. Do nemocníc doteraz bezplatne zaslali prvých 60 kusov týchto pomôcok. Tridsať študentov fakulty zároveň dobrovoľne vypomáha v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, iniciatíva vypomáhať nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam vznikla na Fakulte zdravotníckych odborov.

„Uvažovali sme ako študentky a študenti končiacich ročníkov dokážu zavŕšiť absolvovanie klinickej praxe pred konaním štátnych skúšok. V tejto súvislosti sme sa v súčasnej epidemiologickej situácii rozhodli navrhnúť nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam výpomoc našich študentov ako dobrovoľníkov. Oslovili sme preto Fakultnú nemocnicu J. A. Reimana v Prešove a ďalšie zazmluvnené nemocnice v regióne, v ktorých naša fakulta vykonáva praktickú výučbu a študenti vykonávajú klinickú prax,“ vysvetlila dekanka FZO Štefánia Andraščíková.

Študenti v prvej línii

Fakulta následne zaslala všetkým študentom výzvu na dobrovoľnícku pomoc a podporu jednotlivým zdravotníckym zariadeniam. „Na našu výzvu zareagovali študenti veľmi promptne. Z nemocníc v Prešove, Starej Ľubovni, Bardejove a Michalovciach sme obratom dostali informáciu o prihlásení sa dobrovoľníkov z radov našich študentov,“ doplnila dekanka.

Viac o téme: Koronavírus

Ide o 19 študentov z odboru ošetrovateľstvo, tri pôrodné asistentky, dvoch študentov fyzioterapie, štyroch záchranárov a dve dentálne hygieničky.

Študenti sú nasadení v prvej línii a rozpísaní do služieb na vstupných filtroch do nemocníc, kde prichádzajúcim pacientom merajú teplotu, získavajú nevyhnutné informácie z ich anamnézy, zisťujú dôvod návštevy nemocnice a edukujú ich o ďalších postupoch a opatreniach.

Dobrovoľníkov by uvítali aj súkromné nemocnice

„Fakultnou iniciatívou sa zároveň inšpirovala aj sieť súkromných nemocníc, ktorá v týchto dňoch spustila výzvu na vytváranie tímov dobrovoľníkov z radov študentov lekárskych fakúlt, fakúlt ošetrovateľstva a ďalších zdravotníckych odborov. Tí sa môžu v týchto náročných časoch pripojiť k tímu lekárov, sestier a ostatných zdravotníkov,“ dodala Polačková.

Fakultu kontaktovala aj Národná transfúzna stanica. „Ak by boli potrebné odbery krvi, nebudeme váhať osloviť zamestnancov fakulty, pedagógov a študentov a mobilizovať ich k tejto aktivite,“ poznamenala dekanka.

Jednou z ďalších foriem pomoci Prešovskej univerzity v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou je aj poskytnutie Študentského domova na Námestí mládeže, ktorý v prípade nevyhnutnosti môže poslúžiť Prešovskému samosprávnemu kraju ako tzv. núdzová, respektíve krízová nemocnica s kapacitou 160 lôžok. „Internát doposiaľ využilo päť členov posádky Záchrannej služby Košice, ktorí tam boli v karanténe,“ doplnila Polačková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna Polačková