Pretáčanie tachometrov bude trestné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slota
Ján Slota a Rafael Rafaj Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Parlament dnes posunul do druhého čítania novelu Trestného zákona poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja, ktorá zavádza tresty za pretáčanie tachometrov na automobiloch. Národniari navrhujú riešiť postihovanie za pretáčanie tachometrov osobných vozidiel samostatným paragrafom v Trestnom zákone. Podľa nich, „kto falšuje alebo pozmení údaj o stave celkovo najazdených kilometrov na tachometri motorového vozidla v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech alebo kto uvádza taký údaj ako pravdivý alebo si ho nechá vyhotoviť s úmyslom uvádzať ho ako pravdivý, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok“. Návrh podporila okrem opozičných zákonodarcov za SNS a Smeru-SD i časť koaličných poslancov z SDKÚ-DS, KDH a SaS.

Slota a Rafaj argumentujú údajom, podľa ktorého sa na Slovensku predá 30 až 60 percent ojazdených vozidiel s pozmenenými údajmi na tachometroch. Súčasná legislatíva, ktorá postihuje falšovanie údajov motorového vozidla, nezahŕňa údaje na tachometri, hoci práve tieto zmeny sú najčastejšie a najviac poškodzujúce občanov kupujúcich ojazdený automobil. Zmenu legislatívy zavedením nového trestného činu požadoval aj Spolok na ochranu vlastníkov automobilov. Takýmto spôsobom riešia negatívny jav napríklad v Nemecku, USA či Belgicku.

Ďalšie opozičné návrhy neprešli

Parlament naopak odmietol trojicu návrhov opozičných poslancov zo strany Smer-SD. Jozef Burian neuspel s novelou zákona o dani z príjmov, podľa ktorej si pracujúci mohli odpočítať zvýšenú sumu nezdaniteľnej časti dane, teda 22,5 násobok životného minima, až do roku 2012. Ako protikrízové opatrenie to zaviedol kabinet Roberta Fica, sadzba platí v roku 2010. Od budúceho roka sa bude dať odpočítať opäť pôvodných 19,2 násobok životného minima.

Plénum nepodporilo ani novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy, ktorú predložili zákonodarcovia za Smer-SD Jozef Burian, Ľubomír Vážny a Richard Raši. Tí presadzovali zvýšenie podielu obcí na výnose dane z príjmu fyzických osôb zo 70,3 % na 75 % a zvýšenie podielu vyšších územných celkov na výnose dane z príjmu fyzických osôb z 23,5 % na 25 %.

Národná rada neschválila tiež návrh členov Smeru-SD Viery Tomanovej, Jany Vaľovej a Branislava Ondruša, ktorí sa usilovali o schválenie zákona o poskytovaní jednorazového príspevku k dôchodku. Ten mal postupne nahradiť vianočný príspevok.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef BurianĽubomír VážnyRichard Raši
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky