Prezident Buteflika sa vrátil do Alžírska, kde čelí protestom proti jeho kandidatúre vo voľbách

Alžírsko, protest
Dav sa zhromaždil v centre hlavného mesta Alžír a s transparentmi proti Buteflikovi, alžírskymi zástavami a skandujúc sa vydal na pochod širokými mestskými bulvármi. Foto: SITA/AP

ALŽÍR 11. marca (WebNoviny.sk) – Alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika sa v nedeľu po dvoch týždňoch strávených vo švajčiarskej nemocnici vrátil do vlasti. Stalo sa tak v čase masových protestov proti jeho rozhodnutiu uchádzať sa o piaty mandát.

Osemdesiatdvaročný prezident utrpel v roku 2013 mŕtvicu a odvtedy ho na verejnosti vidieť len zriedka. Jeho snahy o zaistenie si ďalšieho funkčného obdobia preto nahnevali veľkú časť alžírskej verejnosti.

Alžírsky vládny predstaviteľ pre tlačovú agentúru APS potvrdil, že prezident sa vrátil domov „zo súkromnej návštevy Ženevy, počas ktorej sa podrobil lekárskym vyšetreniam“.

Buteflika je pri moci od roku 1999. V nedeľu sa počas jeho návratu konal v krajine generálny štrajk. Alžírčania zorganizovali protesty aj v zahraničí, pričom demonštrácie sa konali v marockom Rabate, v Paríži i ďalších francúzskych mestách. Protesty podporuje aj opozícia. Prezidentské voľby v Alžírsku sa uskutočnia 18. apríla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abdelazíz Buteflika