Macron podpísal dekréty o reforme trhu práce, odborári organizujú sériu protestov

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP

PARÍŽ 22. septembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísal päť dekrétov, ktoré otvárajú cestu k implementácii opatrení na reformu trhu práce s cieľom podporiť ekonomický rast.

Reformy oslabia ochranu pracovníkov

Prezident dekréty v piatok podpísal za situácie, keď odborári a politickí oponenti organizujú série protestov v uliciach pre obavy, že reformy oslabia ochranu pracovníkov. Reforma trhu práce je však ústredným pilierom Macronových sľubov, že vytvorí pracovné miesta.

Cieľom reformných opatrení je uľahčiť firmám prijímanie a prepúšťanie, zjednodušiť vyjednávania medzi zamestnávateľmi a zamestnancami a redukovať moc celoštátneho kolektívneho vyjednávania.

Zvýšila sa miera nezamestnanosti

Macron povedal, že prvé opatrenia sa začnú uplatňovať na budúci týždeň a ocenil „bezprecedentnú vlnu zmien“ francúzskeho sociálneho modelu.

Miera nezamestnanosti vo Francúzsku sa v júli zvýšila na 9,8 percenta z úrovne 9,6 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Priemerná nezamestnanosť v rámci 28-člennej Európskej únie bola v júli 7,7 percenta a medzimesačne sa nezmenila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron