Prezident Trump je presvedčený, že vyhrá colnú vojnu s Európskou úniou

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP

Americký prezident Donald Trump vyjadril presvedčenie, že USA nemôžu prehrať v colnej vojne s Európskou úniou. Vyjadril sa tak v čase, keď sa pripravuje uvaliť clá na tovary z EÚ v hodnote 7,5 mld. USD.

Kontraproduktívne clá

Trumpova administratíva plánuje uplatniť tieto sankčné clá od piatka po tom, ako Svetová obchodná organizácia (WTO) dospela k záveru, že európsky výrobca lietadiel Airbus dostal nelegálne subvencie. Trump vyhlásil, že USA nemôžu prehrať colnú vojnu s EÚ, pretože nerovnováha v obchodnej bilancii je veľmi vysoká.

Na problematiku obchodného deficitu USA voči EÚ sa Trump sústredil počas stredajšej schôdzky s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom. Taliansky prezident uviedol, že napätie v obchodnej oblasti neprospeje nikomu a clá označil za „kontraproduktívne„.

Možné protiopatrenia

WTO dala formálne zelenú pre to, aby USA uvalili clá pre subvencie Airbusu, ale Európska únia na pôde WTO dosiahla víťazstvo v podobnom prípade, ktorý rieši nelegálne subvencie americkému producentovi lietadiel Boeing. Rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie o možných protiopatreniach EÚ je však ešte mesiace vzdialené.

Mattarella obe strany vyzval, aby sa pokúsili svoje spory vyriešiť. „O šesť mesiacov môžu prísť clá súvisiace so subvenciami pre Boeing,“ upozornil taliansky prezident. „Ide len o preteky medzi clami,“ dodal.

(1 EUR = 1,1025 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpSergio Mattarella
Firmy a inštitúcie AirbusBoeingWHO Svetová zdravotnícka organizácia