Trump popísal posledné minúty pred útokom na Irán, o zrušení operácie rozhodla jedna otázka

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 21. júna, 17:01

WASHINGTON 21. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump rozhodol o zastavení útoku na Irán, ktorý mal byť odvetou za zostrelenie amerického dronu, len 10 minút pred jeho plánovaným začiatkom. Dôvodom bolo to, že chcel predísť civilným obetiam. Trump to napísal v piatok na Twitter.

Boli pripravení na odvetu

Američania mali podľa neho už „nabité“ a boli „pripravení na odvetu na troch rôznych miestach“. „V tom som sa spýtal, koľko ľudí zomrie,“ popísal Trump chvíle pred plánovaným spustením útoku.

Vojenskí predstavitelia mu na to odvetili, že predpokladaný počet obetí je 150, a v tom momente sa rozhodol útok zastaviť, pretože takéto útoky by „neboli adekvátne v porovnaní so zostrelením nepilotovaného dronu“.

Trump dodal, že Spojené štáty nikdy nedovolia Iránu získať jadrové zbrane, no zostrelenie dronu ne je až tak akútnou záležitosťou, aby ju bolo treba okamžite riešiť.

Spomenul v tejto súvislosti aj protiiránske sankcie, ktoré podľa neho vážne poškodzujú ekonomiku Iránu, a naznačil, že sa môžu ešte rozšíriť.

Zostrelenie dronu

Iránske revolučné gardy tvrdia, že americký vojenský dron zostrelili vo štvrtok ráno vo svojom vlastnom vzdušnom priestore. Americká armáda naopak uvádza, že ho zostrelili v medzinárodnom vzdušnom priestore neďaleko Hormuzského prielivu a šlo podľa nej o „nevyprovokovaný útok“.

Viacerí americkí politici sa v posledných dňoch nechali počuť, že v súvislosti s Iránom nie je zo strany USA vylúčená žiadna možnosť. Vzťahy medzi Iránom a Spojenými štátmi sa dramaticky vyostrili po útokoch na ropné tankery, ktoré v posledných týždňoch zaznamenali v Ománskom zálive.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump