Prezident zahlasoval desať minút pred koncom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič napokon hlasoval v sobotňajšom referende. Hlava štátu odmietala pred plebiscitom povedať, či sa ho zúčastní, alebo nie. „Vopred sa nikdy nevyjadril, že sa na referende nezúčastní, zároveň však ani nepotvrdil svoju účasť, aby takýmito vyjadreniami nepodporil referendum, ktoré strana SaS využila ako spôsob cesty do Národnej rady SR a na propagáciu vlastných politických cieľov,“ povedal pre agentúru SITA prezidentov hovorca Marek Trubač. Gašparovič hlasoval na ZŠ Jelačičova v bratislavskom Ružinove o 21:50, teda desať minút pred uzatvorením volebných miestností.

Politológa Grigorija Mesežnikova jeho účasť na plebiscite prekvapila

„Neviem, či si neuvedomil, že predsa len ako hlava štátu by mal mať väčšiu úctu k inštitútu priamej demokracie,“ povedal agentúre SITA Mesežnikov. Politológ kritizuje, že prezident do poslednej chvíle zahmlieval, či v referende zahlasuje. Bolo by férovejšie, keby Gašparovič od začiatku povedal, či pôjde, alebo nepôjde hlasovať a uviedol svoje dôvody. „Do značnej miery to poukázalo na jeho profil ako politika,“ poznamenal Mesežnikov. Argument o podpore referenda ako podpore SaS považuje politológ za nelegitímny. „Petičná akcia bola súčasťou straníckych aktivít predvolebnej kampane SaS, ale keď je už referendum vyhlásené, ide o to, aby sa občania vyjadrili k otázkam,“ myslí si Mesežnikov.

Referendum je neplatné. Prišlo takmer milión ľudí

Priebežná účasť na referende

Skončilo sa siedme referendum od vzniku SR

Pripomína rok 1998, keď Gašparovičovi ako členovi HZDS neprekážala stranícka angažovanosť sa v referende o zákaze privatizácie strategických podnikov. „Aj referendum o predčasných voľbách, iniciované v roku 2004 Smerom, ktoré bolo nevhodné z hľadiska ústavného systému, napriek tomu vtedy Ivan Gašparovič nemal výhrady voči rýdzostraníckej aktivite,“ upozorňuje Mesežnikov.

Svojím výrokom, že nechce podporovať propagandu jednej strany, prezident podľa politológa odhalil svoju pozíciu. „Keby tento postoj prezentoval pred parlamentnými voľbami, bolo by to v poriadku, ale keď sa už tá strana dostala do parlamentu, nemá to ako zmeniť situáciu,“ vyhlásil Mesežnikov. Účasť prezidenta na referende by nemala veľký vplyv z hľadiska motivácie veľkej masy. „Ale zo svojej pozície mohol vyhlásiť referendum hneď po vyzbieraní podpisov, a to neurobil,“ hovorí Mesežnikov. Predseda SaS Richard Sulík po predložení petície s približne 400-tisíc podpismi občanov za vyhlásenie referenda žiadal hlavu štátu, aby vypísala referendum na deň parlamentných volieb (12. júna), alebo na deň komunálnych volieb, ktoré budú na jeseň. Chcel tak ušetriť náklady na hlasovanie i zabezpečiť referendu požadovanú účasť. Prezident jeho návrhu nevyhovel.

K výsledkom referenda sa prezident Ivan Gašparovič vyjadrí dnes napoludnie pred svojou cestou na Island.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičMarek TrubačRichard Sulík