Prezident zrejme nepríde na rokovanie o žalobe, nepozvali ho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Gašparovič
Ivan Gašparovič. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa poslanci budú zaoberať návrhom žaloby na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, zvolal predseda parlamentu Pavol Paška na štvrtok 14. februára so začiatkom o 13:00.

Pod návrh sa podpísalo 44 poslancov zo všetkých piatich opozičných poslaneckých klubov. K návrhu môže v NR SR vystúpiť hlava štátu a o uznesení sa rozhoduje kvalifikovanou väčšinou, teda za uznesenie musí zahlasovať 90 poslancov.

Na obžalobu prezidenta presvedčila partnerov SaS. Liberáli spolu s KDH, Mostom-Híd, SDKÚ-DS a niektorými poslancami OĽaNO iniciovali návrh v Národnej rade SR, aby podala na Ústavný súd SR obžalobu na prezidenta za úmyselné porušenie Ústavy SR tým, že po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Na rokovanie musia pozvať prezidenta

Na základe rokovacieho poriadku hlava štátu musí byť pozvaná na rokovanie schôdze, na ktorej sa diskutuje o jeho obžalobe. Ak by prezident do národnej rady prišiel, a chcel by vystúpiť, poslanci mu to musia umožniť.

Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková pre agentúru SITA uviedla, že poslanci vládnej strany sa na rokovaní mimoriadnej schôdze zúčastnia a neplánujú ju zablokovať. „Program sa neschvaľuje, na schôdzi sa zúčastníme,“ konštatovala.

Ústava SR hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy SR alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov.

Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.

Poliaček
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Prezident vraj prekročil právomoci

Predkladateľ návrhu obžaloby na hlavu štátu Martin Poliačik (SaS) argumentuje, že prezident pri rozhodnutí nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora prekročil svoje ústavné právomoci.

Gašparovič podľa jeho slov konal svojvoľne, ani jeden z prezidentom uvedených dôvodov nespĺňa kritérium na nevymenovanie kandidáta. „Prezident založil svoje rozhodnutia na dôvodoch, ktoré nesúvisia s osobou kandidáta,“ konštatoval Poliačik s tým, že Čentéš nemohol ovplyvniť a nezodpovedal za priebeh hlasovania v národnej rade.

Poliačik odmieta prezidentove námietky

Poslanec za SaS nepovažuje za relevantnú námietku hlavy štátu ani tzv. politickosť kandidáta, keďže každého nominanta v národnej rade volia politici.

Takisto nesúhlasí s relevanciou prezidentovej námietky v podobe Čentéšovej skartácie spisu poslanca Igora Matoviča, kde podľa Poliačika uvádza prezident nepresné a nepravdivé skutočnosti.

Hlave štátu poslanec liberálov vyčíta, že nerozhodla v primeranej lehote, čím nezabezpečila riadny chod ústavných orgánov.

Ivan Gašparovič
Foto: SITA

Prezident nechce prísť

Prezident Ivan Gašparovič zrejme nepríde na štvrtkovú mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa poslanci budú zaoberať návrhom žaloby na hlavu štátu.

„Prezident neplánuje účasť na tejto schôdzi,“ povedal agentúre SITA hovorca prezidenta Marek Trubač. Poslanci mimoriadne zasadnú vo štvrtok 14. februára o 13:00.

Pozvánku na schôdzu prezident zatiaľ podľa Trubača nedostal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičJana LaššákováJozef ČentéšMarek TrubačMartin PoliačikPavol Paška