Prezident zvolal ustanovujúcu schôdzu parlamentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan gasparovic
Prezident SR Ivan Gašparovič počas nahrávania novoročného príhovoru. Bratislava, 27. december 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič zvolal na piatok ustanovujúcu schôdzu parlamentu, jej prvým bodom bude skladanie sľubu poslancov Národnej rady SR a ich náhradníkov.

Kľúčovou úlohou poslancov na ustanovujúcej schôdzi je voľba predsedu a podpredsedov snemovne, vytvorenie výborov a voľba ich vedenia. Na ustanovujúcej schôdzi parlamentné strany tiež vytvoria svoje poslanecké kluby. Do zvolenia nového predsedu schôdzu povedie dosluhujúci šéf parlamentu Pavol Hrušovský.

Na čelo národnej rady dominantný Smer-SD nominuje Pavla Pašku. Sociálni demokrati budú mať zároveň dvoch podpredsedov, rovnako dve podpredsednícke miesta pripadnú opozícii. Podľa dohody by mal jedno podpredsednícke kreslo obsadiť predseda KDH Ján Figeľ a druhé poslankyňa za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Erika Jurinová.

Politici nemusia rešpektovať dohodu

Keďže predseda parlamentu, jeho podpredsedovia ako aj šéfovia výborov sa podľa Ústavy SR volia tajne, nemožno zaručiť, že všetci poslanci budú rešpektovať politickú dohodu o personálnom obsadení postov.

Keďže viacero členov dosluhujúcej vlády Ivety Radičovej zasadne aj v novom parlamente, schôdza bude zrejme podľa Gašparoviča rozdelená na dva „polčasy“. Po zložení sľubu Hrušovský schôdzu preruší, na čo prezident Gašparovič vymenuje novú vládu Roberta Fica, a následne bude schôdza pokračovať voľbou vedenia parlamentu.

Figeľ podpredsedom snemovne

Vďaka tomu budú môcť poslanci zvoliť za podpredsedu snemovne Figeľa, ktorý v Radičovej vláde zastáva post ministra dopravy a ako člen vlády nemôže zároveň vykonávať poslaneckú funkciu. Súčasnú vládu prezident odvolať nemôže, keďže je už odvolaná, zruší jej iba poverenie. „Oni sú už vláda odvolaná, oni už robia len na takú zmluvu by som povedal,“ poznamenal dnes prezident.

Z devätnástich výborov pripadne opozícii deväť predsedníckych stoličiek – vo výbore pre hospodárstvo, pôdohospodárstvo, zahraničnom výbore a vo výbore pre ľudské práva a menšiny a v piatich kontrolných výboroch.

Medzi ne sa radí výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, pre kontrolu vojenského spravodajstva, SIS a pre kontrolu činnosti a kontrolu rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. Zvyšných desať bude kontrolovať vládny Smer-SD. Opozícia sa na rozdelení stoličiek zatiaľ nedohodla, o niektoré predsednícke miesta má totiž záujem viac strán.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika JurinováIvan GašparovičJán FigeľPavol Hrušovský