Prezidentka Čaputová odovzdala poverovacie listiny novým šéfkam slovenskej diplomacie v zahraničí

142428670_1637078539833457_4746242993477317329_n.jpg
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 13. apríla, 11:20

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok 13. apríla v Prezidentskom paláci odovzdala poverovacie listiny novým vedúcim diplomatických misií SR v zahraničí. Sú nimi Oksana Tomová, ktorá sa stala mimoriadnou a splnomocnenou veľvyslankyňou SR a vedúcou Stálej misie Slovenskej republiky pri Rade Európy so sídlom v Štrasburgu.

Druhou je Karla Wursterová, ktorá sa stala mimoriadnou a splnomocnenou veľvyslankyňou SR v Talianskej republike, Maltskej republike a Sanmarínskej republike so sídlom v Ríme.

„Odovzdaním poverovacích listín Vám vyjadrujem dôveru, že počas svojho pôsobenia v zahraničí budete šíriť dobré meno Slovenska, presadzovať naše záujmy a brániť hodnoty, ktoré sú pre nás dôležité – teda hodnoty slobody, demokracie, tolerancie, právneho štátu, pluralitnej občianskej spoločnosti a medzinárodného práva,“ uviedla prezidentka v príhovore.

Ako dodala, dúfa, že vymenovanie veľvyslankýň bude inšpiráciou aj pre ďalšie ženy, aby pôsobili v slovenskej diplomatickej službe a pomáhali tak hájiť záujmy Slovenska.

Dlhodobé priateľské vzťahy s Talianskom

Ako ďalej prezidentka priblížila, Slovensko dlhodobo spájajú s Talianskom priateľské vzťahy, a to nielen na úrovni vlád, ale tiež medzi občanmi. „Zdieľame tiež spoločné záujmy vychádzajúce z členstva oboch našich krajín v Európskej únii a NATO,“ doplnila.

Čaputová pripomenula, že podobe ako Slovensko, aj Taliansko silno zasiahla pandémia koronavírusu a v najbližších rokoch sa budú európske ekonomiky spamätávať z hospodárskych škôd. Práve Taliansko bude podľa prezidentky najväčším prijímateľom prostriedkov z európskeho plánu obnovy.

Ich skúsenosti s implementáciou plánu môžu byť podľa Čaputovej inšpiratívne aj pre Slovensko. Preto by bola rada, ak by Wursterová túto oblasť počas svojho vyslania podrobnejšie sledovala.

Prezidentka očakáva presadzovanie záujmov SR

Hlava štátu zároveň pripomenula, že Tomová nastupuje na pozíciu Stálej predstaviteľky SR pri Rade Európy v neľahkom období. Zdôraznila, že rast extrémizmu, nenávisti v online aj offline priestore, nerešpektovanie právneho štátu či pokračujúce vojenské konflikty v európskom priestore sú výzvy, ktoré je potrebné spoločne prekonať.

Hlava štátu doplnila, že práve Rada Európy je jednou z dôležitých platforiem riešenia týchto výziev, ktorá pomáha najviac zraniteľným, jasne pomenúva aktuálne problémy a ponúka riešenia.

„Pri Vašom pôsobení preto očakávam presadzovanie priorít a záujmov SR, ktoré vychádzajú z našich hodnôt,“ doplnila prezidentka s tým, že Slovensku záleží na posilnení demokracie a právneho štátu. Je podľa nej dôležité, aby bola SR takto vnímaná aj na pôde Rady Európy.

„Sama chcem tomuto cieľu napomôcť návštevou tejto organizácie, keď to situácia dovolí,“ uzavrela hlava štátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karla WursterováOksana TomováZuzana Čaputová