Prezidentka Čaputová ostro kritizovala dezinformačné weby, podnecujú chorých ľudí k činom

Zuzana Čaputová, konferencia Pravda, lož a sloboda slova, 30 rokov po páde totality, Paneurópska vysoká škola
Prezidentka Zuzana Čaputová počas príhovoru v rámci konferencie Pravda, lož a sloboda slova: 30 rokov po páde totality, ktorú pri príležitosti 30. výročia 17. novembra 1989 organizovali Fakulta masmédií Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) a Ústav štátu a práva SAV. Bratislava, 14. november 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj. Povedala to vo štvrtok prezidentka Zuzana Čaputová na otvorení konferencie Pravda, lož, a sloboda slova: 30 rokov po páde totality. Kritizovala tiež dezinformačné weby. Podľa prezidentky by mali niesť zodpovednosť za obsah, ktorý šíria.

„Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj. Lebo pri snahe o pravdu sa držíme limitovaného priestoru faktov, a ten je vždy užší ako nekonečný priestor klamstva, ktorý nie je viazaný na nič, na žiadne zábrany. Pravda nám dáva slobodu. Zároveň nás ale neuchráni stretnutiu s krutou nepravdou a klamstvom. S vedomým a účelovým klamstvom, ktoré nevieme ovplyvniť,“ poznamenala.

„Pre demokraciu je životne nevyhnutné, aby sa v nej mohli slobodne šíriť informácie, myšlienky a názory. Sloboda slova, sloboda prejavu zabezpečuje, že verejnosť dostane k dispozícii všetky nevyhnutné informácie, aby mohla vzniknúť široká diskusia o veciach verejného záujmu,“ povedala prezidentka na začiatku svojho prejavu.

Poďakovala sa novinárom za to, čo robili „v záujme toho, aby verejnosť bola informovaná. A to aj o veciach, o ktorých mnohí nechceli a nechcú nič vedieť“. Dezinformačné weby, naopak, ostro odsúdila. „Informácie a slová, ktoré šíria, sú namierené na veľmi nízke pudy a iniciujú chorých, labilných alebo frustrovaných ľudí k činom,“ povedala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová