Prezidentka podpísala zákon o ochrane verejného zdravia, podala však podnet na Ústavný súd SR

PREZIDENTKA: Vyhlásenie k prípadu J. Chovanca
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podala Ústavnému súdu SR (ÚS SR) podnet pre časť zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Ako ďalej informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentke prekáža ustanovenie o vylúčení nároku na náhradu škody v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

Štát by nezodpovedal za škody

Prezidentka zákon ako celok 14. októbra podpísala, avizovala však podanie podnetu, aby ÚS SR dané ustanovenie preskúmal. Zároveň požiadala o pozastavenie účinnosti daného ustanovenia.

Ústava SR podľa prezidentky zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov. „Je síce možné zákonom upraviť medze uplatňovania tohto práva, avšak nie je možné žiadne ústavné právo zákonom odobrať alebo vylúčiť. V praxi by to znamenalo, že štát by nezodpovedal ani za škody spôsobené prípadným nezákonným uplatňovaním tejto novely,” uviedla prezidentka.

Novela ako reakcia na pandémiu

Poslanci 14. októbra schválili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, podľa ktorej budú mať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) a regionálnych úradov verejného zdravotníctva charakter všeobecne záväzných právnych predpisov.

Novela je podľa rezortu zdravotníctva reakciou na okolnosti spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19. Parlament schválil novelu aj s 20 pozmeňujúcimi návrhmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana Čaputová