Prezidentka Taiwanu prišla na protest proti jadrovej energii, chce odstaviť atómové elektrárne

Cchaj Jing-wen
Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen (v strede) počas protestu proti jadrovej energii. Foto: SITA/AP

TCHAJ-PEJ 27. apríla (WebNoviny.sk) – Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen sa v meste Tchaj-pej zúčastnila na proteste proti používaniu jadrovej energie.

V taiwanskej metropole na protest proti jadrovej energii pochodovali stovky ľudí. Pochod začínal pri budove prezidentkinho úradu.

Cieľom znižovanie emisií

Cchaj ešte pred pochodom potvrdila svoj zamietavý postoj voči používaniu jadrovej energie. Na tlačovej konferencii uviedla, že jej administratíva sa usiluje o presadzovanie obnoviteľných zdrojov energie a zníženie potreby jadrovej energie.

V minulosti ľudia často hovorili, že nebudeme mať elektrinu bez jadrovej energie, že Taiwan nemá podmienky na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie alebo, dokonca, že obnoviteľná a zelená energia je príliš drahá. Ale po úsilí, ktoré sme spravili, odkedy som vo funkcii, sa takéto reči vytratili,“ skonštatovala prezidentka. Cchaj sa zároveň zaviazala k dosiahnutiu jej cieľov v znižovaní emisií z tepelných elektrární a odstaveniu atómových elektrární, časový rámec však k tomu neposkytla.

Jadrová energia rozdelila spoločnosť

Otázka používania jadrovej energie v krajine už v minulosti rozdelila spoločnosť na dva tábory, pričom vyvolala príležitostné strety medzi jej odporcami a podporovateľmi. Prezidentkina Demokratická pokroková strana dlho oponovala jadrovému priemyslu a hlavne výstavbe štvrtej atómovej elektrárne na ostrove.

Hlavná opozičná strana Kuomintang naopak podporovala jadrovú energiu ako jeden z najlepších spôsobov získavania spoľahlivej energie na ostrove.

Jadrová energia podľa údajov Svetovej jadrovej asociácie predstavuje zhruba 15 percent z výroby energie v Taiwane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom