Prezidentské voľby v Poľsku sa majú konať v júni

Bronislaw Komorowski
Bronislaw Komorowski (vľavo) Foto: SITA/AP

VARŠAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu a úradujúci poľský prezident Bronislaw Komorowski v stredu popoludní oznámi dátum prezidentských volieb v Poľsku. Pôvodne sa mali voľby prezidenta konať na jeseň. Podľa vysokopostaveného predstaviteľa parlamentu je predpokladaným termínom 13. alebo 20. jún.

Po tragickej smrti poľského prezidenta Lecha Kaczyńského v sobotu pri leteckom nešťastí neďaleko Katyne, kam letel s vysokopostavenými predstaviteľmi Poľska a príbuznými 22 000 poľských dôstojníkov a inteligencie, ktorých zabili príslušníci ruskej tajnej služby na príkaz Stalina v roku 1940, sa voľby poľského prezidenta musia uskutočniť do 60 dní.

V lietadle smerujúcom do Smolenska v západnom Rusku zahynulo 96 osôb vrátane posádky. Rozlúčka s obeťami tragickej leteckej nehody sa uskutoční v sobotu vo Varšave, Lecha Kaczyńského a jeho manželku Mariu pochovajú v nedeľu v krypte zámku Wawel v Krakove. Obe rakvy sú vystavené v prezidentskom paláci vo Varšave, kde im občania môžu vzdať poctu.

SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw Komorowski