Pri Bratislave spozorovali pelikána kučeravého

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pelikán kučeravý

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Vzácneho pelikána kučeravého (Pelecanus crispus) spozorovali na Hrušovskej zdrži, ktorá je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy. Pelikán je na Slovensku mimoriadne vzácny a doposiaľ sa u nás vyskytol len raz na Iňačovských rybníkoch na východnom Slovensku. „Výskyt pelikána bol zaznamenaný pri Kalinkove v okolí novo nasypaných štrkových ostrovov, odkiaľ preletel smerom k Čunovu do okolia Danubiany,“ informoval člen výboru SOS/BirdLife Slovensko Richard Kvetko. Podľa neho je možné, že ide o toho istého jedinca, ktorý sa už niekoľko týždňov vyskytoval v Maďarsku. Keď zamrzli vodné plochy, ktoré využíval, sa pravdepodobne premiestnil do inej lokality.

Pelikán kučeravý je celosvetovo ohrozený vtáčí druh. Patrí medzi najväčšie vtáky v Európe. Má rozpätie krídel 2,7 až 3,2 metra a dĺžku tela 1,6 až 1,8 metra. Napriek svojej váhe desať až trinásť kilogramov patrí medzi výkonných letcov. Charakteristický je pre neho veľký zobák s červenkastým vakom, pomocou ktorého chytá potravu pod vodnou hladinou. Do vaku pod zobákom zachytí korisť aj s vodou, ktorú potom zo zobáka vyfiltruje. V Európe hniezdi v Rumunsku v delte Dunaja a v Grécku na rôznych jazerách s porastami trstiny.

Výskyt vzácneho hosťa z juhu v chránenom vtáčom území Dunajské luhy podľa Kvetka potvrdzuje veľký význam tohto územia, ktoré je vyhlásené aj na ochranu zimujúcich vodných vtákov. Podunajsko využívajú desaťtísíce husí divých, siatinných a bieločelých, chochlačiek vrkočatých a sivých, hlaholiek severských, ktoré tu nachádzajú dostatok potravy a bezpečné miesto na odpočinok. Medzi početnými kŕdľami severských vodných vtákov sa vyskytujú menej početné a vzácne druhy ako sú turpany tmavé a čierne, kajky morské, potáplice a vzácne aj kačice ľadové či potápače dlhozobé. Mimoriadny význam tohto územia pre vtáctvo presahuje hranice Slovenska a tak bolo zaradené aj do celourópskej siete chránených území NATURA 2000.

Informoval Ján Gúgh z SOS/BirdLife Slovensko.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať