Pri Charkove sa zrútilo vojenské lietadlo, na palube boli študenti leteckej univerzity (video+foto)

Havária vojenského lietadlo pri Charkove, Ukrajina
Havária vojenského lietadla Antontov-26 pri ukrajinskom Charkove. Charkov, 25. september 2020. Foto: Emergency Situation Ministry via AP.
  • aktualizované 26. septembra 16:41

Počet obetí, ktoré zahynuli pri piatkovej večernej havárii lietadla ukrajinského letectva neďaleko Charkova na východe krajiny, podľa agentúry AP stúpol na 26, pričom jedna osoba nehodu prežila.

Nešťastie spočiatku prežili dvaja pasažieri, no jeden z nich napokon v nemocnici zomrel. Na palube sa nachádzalo 27 osôb – dvadsať študentov charkovskej Národnej leteckej univerzity a sedem členov posádky.

Príčinu nešťastia stále vyšetrujú

Stroj Antonov-26 sa zrútil okolo 20:50 miestneho času (19:50 SEČ) dva kilometre od vojenskej leteckej základne Čugujev. Námestník ukrajinského ministra vnútra Anton Geraščenko uviedol, že príčinu nešťastia stále vyšetrujú.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij opísal nehodu ako „strašnú tragédiu“ a uviedol, že v sobotu odcestuje do Charkovského regiónu. „Urgentne vytvárame komisiu na vyšetrovanie všetkých okolností a príčin tragédie,“ napísal na Facebooku.

Išlo o cvičný let

Podľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby išlo o cvičný let, do riadenia lietadla sa však nezapojili študenti charkovskej leteckej školy.

Vo vyhlásení sa uvádza, že pilot nahlásil poruchu jedného z motorov a o sedem minút neskôr sa lietadlo zrútilo na zem.

Ukrajinský minister obrany Andrij Taran uviedol, že „lietadlo sa pravdepodobne zachytilo krídlom o zem“ a následne vzplanulo. Hasičom sa podarilo požiar uhasiť približne po hodine.

Havária vojenského lietadlo pri Charkove, Ukrajina
Trosky vojenského lietadla Antonov-26, ktoré sa zrútilo pri ukrajinskom Charkove. Charkov, 25. september 2020. Foto: SITA/AP.
Havária vojenského lietadlo pri Charkove, Ukrajina
Trosky vojenského lietadla Antonov-26, ktoré sa zrútilo pri ukrajinskom Charkove. Charkov, 25. september 2020. Foto: Ukrainian Police Press Office via AP.
Havária vojenského lietadlo pri Charkove, Ukrajina
Trosky vojenského lietadla Antonov-26, ktoré sa zrútilo pri ukrajinskom Charkove. Charkov, 25. september 2020. Foto: Kharkiv Regional State Administration via AP.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Zelenskij